مراحل راه‎اندازی کارواش بخار

2546 بازدید

۱۳۹۶-۱۱-۲۹

با توجه افزایش روز افزون تعداد اتومبیل‎ها در سطح شهرهای مختلف و افزایش رفت و آمدهای شهری و برون شهری مالکان خودرو نیاز خواهند داشت که اتومبیل خود را در فواصل زمانی مشخص شستشو دهند تا علاوه بر حفظ زیبایی ظاهری خودرو، از وارد آمدن صدمه به قسمت‎های مختلف نیز جلوگیری گردد. ضرورت تمیز بودن خودرو برای افراد و محیط شهر، لزوم وجود کارواش‎ها را بیشتر می‎گرداند.

راحت‎ترین و بی‎دردسرترین راه برای شستشوی خودرو رفتن به کارواش می‎باشد. افراد می‎توانند پس از پرداخت هزینه و کمی انتظار، اتومبیل شسته شده و تمیز را تحویل گرفته و از پاکیزگی آن لذت ببرند.

بنابراین راه‎اندازی کارواش جزو سرمایه‎گذاری‎های نسبتاً راحت و پر سود تلقی می‎گردد. کارواش از دسته شغل‎های خدماتی می‎باشد که علاوه بر نیاز به هزینه اولیه کم، نیاز به تجربه و مهارت خاصی نیز ندارد و از طرفی درآمد حاصل خیلی بیشتر از سرمایه اولیه خواهد بود.

درآمد کارواش به عوامل متعددی چون جمعیت و تردد موقعیت جغرافیایی محل تأسیس، تعداد کارواش‎های منطقه، نوع کارواش و خدمات شستشویی که ارائه می‎دهد، مشتری مداری و برخورد کارکنان، تبلیغات و … دارد.

راه‎اندازی کارواش

مراحل راه‎اندازی کارواش

انواع کارواش

کارواش دستی

کارواش دستی در حال حاضر رایج‎ترین نوع کارواش در کشور ما می‎باشد. تمامی مراحل شستشوی اتومبیل در این نوع کارواش بصورت دستی و توسط نیروهای خدماتی انجام می‎گیرد.

در گذشته در این نوع کارواش‎ها شستشو با استفاده از مواد شوینده و آب فشار قوی انجام می‎شد، در استفاده از این روش امکان صدمه وارد شدن به رنگ بدنه بدلیل بالا بودن فشار آب وجود دارد، اما تولید دستگاه کارواش بخار عملکرد این کارواش‎ها را متحول کرده و امکانات بیشتری را برای استفاده کنندگان فراهم نموده است.

در صورت استفاده از دستگاه کارواش بخار که مدرن‎ترین دستگاه کارواش می‎باشد، کلیه خدمات مانند روشویی، موتورشویی، شستشوی داخل کابینه و تمامی قسمت‎های دیگر بدون آسیب زدن به خودرو فراهم است؛ علاوه بر اینکه به دلیل شستشوی دستی، کلیه مراحل شستشو با دقت بیشتری انجام خواهد شد. در نتیجه صاحبان خودروهای مدرن و گران قیمت تمایل بیشتری به استفاده از دستگاه‎های بخار برای شستشوی اتوموبیل خود دارند.

کارواش اتوماتیک

در کارواش اتوماتیک تمامی مراحل شستشو کاملاً اتوماتیک و توسط دستگاه‎های مکانیزه صورت می‎گیرد. در این نوع کارواش‎ها فقط امکان شستشوی بدنه وجود دارد. هزینه اولیه تأسیس کارواش اتوماتیک بیشتر از کارواش دستی می‏‎باشد ولی با توجه به خدمات محدودی که ارائه می‎دهد امکان سوددهی کمتری نسبت به کارواش‎های دستی خواهد داشت.

مراحل راه‎اندازی کارواش بخار

تأسیس کارواش پر بازده نیازمند صرف دقت در رعایت اصول استاندارد می‎باشد. بطور کلی مراحل راه‎اندازی کارواش شامل تهیه مجوزهای لازم، خرید مکان کارواش، خرید تجهیزات و استخدام نیروی متخصص است. در این مقاله به شرح مراحل راه‎اندازی کارواش بخار می‎پردازیم.

مکان مناسب کارواش

مکان تأسیس باید دارای دسترسی راحت باشد؛ بهتر است پس از انجام بررسی‎های لازم در مورد جمعیت و ترافیک مناطق مختلف و همچنین کسب اطلاعات در مورد سایر کارواش‎ها اقدام به خرید یا اجاره مکان کارواش نمایید. هرچه ترافیک و جمعیت منطقه بیشتر بوده و دارای دسترسی راحت‎تری باشد امکان سود دهی کارواش بیشتر خواهد بود.

حداقل مساحت مورد نیاز برای تأسیس کارواش حدود ۷۰۰ متر می‎باشد. محوطه کارواش باید دارای فضای مناسب و کافی برای شستشو و خشک کردن چندین اتوموبیل بطور همزمان را دارا باشد. ابعاد هر ایستگاه حدوداً ۵*۵ سانتیمتر می‎باشد.

همچنین محیط کارواش باید دارای ورودی و خروجی مناسب، فضای شستشوی و خشک کردن جداگانه، فضای انتظار مشتریان، دفتر مدیریت و اتاق استراحت پرسنل نیز باشد.

خرید تجهیزات کارواش

تجهیزات مناسب برای هر کارواش بسته به نوع کارواش و خدماتی که ارائه می‎دهد متفاوت می‎باشد. دستگاه کارواش بخار، فرچه و لانس، مواد شوینده، جاروبرقی صنعتی و… از جمله تجهیزات کارواش بخار می‎باشند.

دقت در خرید تجهیزات با کیفیت یکی از پارامترهای مهم در راه‎اندازی کارواش می‎باشد. استفاده از دستگاه بی‎کیفیت می‎تواند موجب بروز صدمات جبران ناپذیر گردد. شدت بخار خروجی دستگاه باید متناسب بوده و دستگاه از ایمنی مناسب برخوردار باشد. همچنین لازم است از تجهیزات کارواش که مخصوص بخار طراحی شده‎اند، استفاده گردد.

استخدام نیروی متخصص

استخدام نیروی متخصص یکی از عوامل تأثیر گذار در میزان بازدهی مراکز مختلف می‎باشد. ارائه خدمات شایسته، مشتری مداری و برخورد مناسب کارکنان تأثیر بسزایی در جذب مشتری کارواش دارد.

[تعداد: ۴   میانگین:  ۴.۵/۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید