مراحل راه‎اندازی کارواش بخار

603 بازدید

۱۳۹۶/۱۱/۲۹

با توجه افزایش روز افزون تعداد اتومبیل‎ها در سطح شهرهای مختلف و افزایش رفت و آمدهای شهری و برون شهری مالکان خودرو نیاز خواهند داشت که اتومبیل خود را در فواصل زمانی مشخص شستشو دهند تا علاوه بر حفظ زیبایی ظاهری خودرو، از وارد آمدن صدمه به قسمت‎های مختلف نیز جلوگیری گردد. ضرورت تمیز بودن خودرو برای افراد و محیط شهر، لزوم وجود کارواش‎ها را بیشتر می‎گرداند.

راحت‎ترین و بی‎دردسرترین راه برای شستشوی خودرو رفتن به کارواش می‎باشد. افراد می‎توانند پس از پرداخت هزینه و کمی انتظار، اتومبیل شسته شده و تمیز را تحویل گرفته و از پاکیزگی آن لذت ببرند.

بنابراین راه‎اندازی کارواش جزو سرمایه‎گذاری‎های نسبتاً راحت و پر سود تلقی می‎گردد. کارواش از دسته شغل‎های خدماتی می‎باشد که علاوه بر نیاز به هزینه اولیه کم، نیاز به تجربه و مهارت خاصی نیز ندارد و از طرفی درآمد حاصل خیلی بیشتر از سرمایه اولیه خواهد بود.

درآمد کارواش به عوامل متعددی چون جمعیت و تردد موقعیت جغرافیایی محل تأسیس، تعداد کارواش‎های منطقه، نوع کارواش و خدمات شستشویی که ارائه می‎دهد، مشتری مداری و برخورد کارکنان، تبلیغات و … دارد.

راه‎اندازی کارواش

مراحل راه‎اندازی کارواش

انواع کارواش

کارواش دستی

کارواش دستی در حال حاضر رایج‎ترین نوع کارواش در کشور ما می‎باشد. تمامی مراحل شستشوی اتومبیل در این نوع کارواش بصورت دستی و توسط نیروهای خدماتی انجام می‎گیرد.

در گذشته در این نوع کارواش‎ها شستشو با استفاده از مواد شوینده و آب فشار قوی انجام می‎شد، در استفاده از این روش امکان صدمه وارد شدن به رنگ بدنه بدلیل بالا بودن فشار آب وجود دارد، اما تولید دستگاه کارواش بخار عملکرد این کارواش‎ها را متحول کرده و امکانات بیشتری را برای استفاده کنندگان فراهم نموده است.

در صورت استفاده از دستگاه کارواش بخار که مدرن‎ترین دستگاه کارواش می‎باشد، کلیه خدمات مانند روشویی، موتورشویی، شستشوی داخل کابینه و تمامی قسمت‎های دیگر بدون آسیب زدن به خودرو فراهم است؛ علاوه بر اینکه به دلیل شستشوی دستی، کلیه مراحل شستشو با دقت بیشتری انجام خواهد شد. در نتیجه صاحبان خودروهای مدرن و گران قیمت تمایل بیشتری به استفاده از دستگاه‎های بخار برای شستشوی اتوموبیل خود دارند.

کارواش اتوماتیک

در کارواش اتوماتیک تمامی مراحل شستشو کاملاً اتوماتیک و توسط دستگاه‎های مکانیزه صورت می‎گیرد. در این نوع کارواش‎ها فقط امکان شستشوی بدنه وجود دارد. هزینه اولیه تأسیس کارواش اتوماتیک بیشتر از کارواش دستی می‏‎باشد ولی با توجه به خدمات محدودی که ارائه می‎دهد امکان سوددهی کمتری نسبت به کارواش‎های دستی خواهد داشت.

مراحل راه‎اندازی کارواش بخار

تأسیس کارواش پر بازده نیازمند صرف دقت در رعایت اصول استاندارد می‎باشد. بطور کلی مراحل راه‎اندازی کارواش شامل تهیه مجوزهای لازم، خرید مکان کارواش، خرید تجهیزات و استخدام نیروی متخصص است. در این مقاله به شرح مراحل راه‎اندازی کارواش بخار می‎پردازیم.

مکان مناسب کارواش

مکان تأسیس باید دارای دسترسی راحت باشد؛ بهتر است پس از انجام بررسی‎های لازم در مورد جمعیت و ترافیک مناطق مختلف و همچنین کسب اطلاعات در مورد سایر کارواش‎ها اقدام به خرید یا اجاره مکان کارواش نمایید. هرچه ترافیک و جمعیت منطقه بیشتر بوده و دارای دسترسی راحت‎تری باشد امکان سود دهی کارواش بیشتر خواهد بود.

حداقل مساحت مورد نیاز برای تأسیس کارواش حدود ۷۰۰ متر می‎باشد. محوطه کارواش باید دارای فضای مناسب و کافی برای شستشو و خشک کردن چندین اتوموبیل بطور همزمان را دارا باشد. ابعاد هر ایستگاه حدوداً ۵*۵ سانتیمتر می‎باشد.

همچنین محیط کارواش باید دارای ورودی و خروجی مناسب، فضای شستشوی و خشک کردن جداگانه، فضای انتظار مشتریان، دفتر مدیریت و اتاق استراحت پرسنل نیز باشد.

خرید تجهیزات کارواش

تجهیزات مناسب برای هر کارواش بسته به نوع کارواش و خدماتی که ارائه می‎دهد متفاوت می‎باشد. دستگاه کارواش بخار، فرچه و لانس، مواد شوینده، جاروبرقی صنعتی و… از جمله تجهیزات کارواش بخار می‎باشند.

دقت در خرید تجهیزات با کیفیت یکی از پارامترهای مهم در راه‎اندازی کارواش می‎باشد. استفاده از دستگاه بی‎کیفیت می‎تواند موجب بروز صدمات جبران ناپذیر گردد. شدت بخار خروجی دستگاه باید متناسب بوده و دستگاه از ایمنی مناسب برخوردار باشد. همچنین لازم است از تجهیزات کارواش که مخصوص بخار طراحی شده‎اند، استفاده گردد.

استخدام نیروی متخصص

استخدام نیروی متخصص یکی از عوامل تأثیر گذار در میزان بازدهی مراکز مختلف می‎باشد. ارائه خدمات شایسته، مشتری مداری و برخورد مناسب کارکنان تأثیر بسزایی در جذب مشتری کارواش دارد.

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید