نکات اجرایی در نگهداری دیگ آبگرم

3838 بازدید

۱۳۹۶-۱۰-۱۳

عملکرد مناسب بویلرها از جمله دیگ آبگرم به عوامل بسیار زیادی وابسته است. علاوه بر ضرورت رعایت استانداردها در هنگام تولید دستگاه و انجام تست‎های فنی توسط کارشناسان بعد از تولید، هنگام بهره‎برداری از دستگاه نیز ملزم به اجرای مجموعه‎ای از استانداردها می‎باشیم. در این مقاله نکات اجرایی در نصب، راه‎اندازی و نگهداری دیگ آبگرم را به تفصیل بیان می‎کنیم.

جانمایی بویلر در موتورخانه

برای عملکرد مناسب بویلرها و تجهیزات وابسته باید فضای کافی را در موتورخانه به آن اختصاص داد. این فضا باید به حدی باشد تا اپراتور دسترسی آسان به تمام گیج‎ها، کنترل سطح بویلر، لوله‎ها، دودکش، اکونومایزر، شیر فلکه‎ها و کلیه تجهیزات را داشته باشد. همچنین در زمان تعمیر و یا تعویض لوله‎ها با مشکل مواجه نشود.

فونداسیون

برای جلوگیری از نشست احتمالی بویلر در حین کار، بویلر باید از فونداسیون محکمی برخوردار باشد زیرا کوچکترین نشست موجب ترک کلیه مواد نسوز به کار گرفته در جداره کوره و درب‎ها می‎شود،. ضمناً باعث پیچش یا تنش در لوله‎های مرتبط با بویلر خواهد شد که عواقب خطرناکی به همراه دارد.

در موتورخانه باید سکویی متناسب با وزن و ابعاد بویلر انتخاب گردد، این سکو باید حداقل ۱۵ سانتیمتر از طول و عرض در هر طرف بویلر بیشتر باشد. همچنین در اطراف فونداسیون باید کانالی برای هدایت  آب کف موتورخانه به چاه دفنی در نظر گرفته شود.

پس از آماده کردن فونداسیون با شرایط مذکور و پیش‎بینی انگر بولت‎ها می‎توان بویلر را با اطمینان خاطر نصب نمود، ولی باید توجه داشت که در همه جهات کاملاً تراز باشد، برای تراز کردن دستگاه می‎توان از Linear استفاده کرد.

نکات اجرایی در نگهداری دیگ آب ‎گرم

نکات اجرایی در نگهداری دیگ آب ‎گرم

مهار کردن شاسی بویلر روی فونداسیون

تمام تجهیزات موتورخانه اعم از بویلر، چیلر و کلیه تجهیزات جانبی بایستی در هر سه جهت x، y، z مهار شوند به‎طوری که در موقع زلزله تجهیزات فوق‎الذکر نسبت به فونداسیون صددرصد فیکس شده باشند. لازم به ذکر است اگرچه بویلر روی پایه تحویل داده می‎شود ولی فونداسیون برای بویلر ضروری است.

دستورالعمل، نگهداری دیگ آبگرم

برنامه روزانه نگهداری دیگ آب‎گرم (عملیاتی که باید در هر شیفت انجام گیرد)

 1. تنظیمات سوئیچ‎های دمای آب رفت و برگشت به دیگ و دمای دودکش را مطابق ترمومترهای هر قسمت کنترل نمایید.
 2. شیر تخلیه دیگ را باز کنید و اجازه دهید تخلیه برای مدت چند ثانیه انجام شود. این عمل جهت کاستن املاح موجود در آب می‎باشد.
 3. شیشه بازدید شعله در عقب دیگ را باید در صورت کثیف بودن تمیز نمود.
 4. شعله زیاد (HIGH) و شعله کم(LOW) را بازدید کنید.
 5. اجزای مشعل را تمیز نگهدارید و روغن‎های نشتی را روزانه تمیز و محل نشت را آب‎بندی نمایید.
 6. عملکرد کنترل کننده سطح آب منبع انبساط را کنترل نمایید.

برنامه هفتگی نگهداری دیگ آبگرم

 1. عملکرد صحیح کلیه علائم خبری دیگ شامل زنگ‎ها و چراغ‎های هشدار دهنده را بررسی نمایید.
 2. فیلتر سوخت و صافی پمپ را بازدید نموده و در صورت نیاز تمیز کنید.
 3. وقتی که مشعل در حال کار است چشم الکترونیکی را از جای خود خارج کنید، باید بلافاصله شعله قطع و علائم هشداردهنده شروع به کار نمایند. بدین ترتیب مدار کنترل شعله بررسی می‎گردد.
 4. چشم الکتریکی را با پارچه نرم و تمیز پاک کرده و در جای خود قرار دهید.
 5. الکترودهای جرقه‎زن و نازل پاشش سوخت را کنترل کنید در صورت مشاهده رسوب آنها را پاک نمایید.
 6. اتصالات دمپر هوا و سوخت را کنترل کنید.
 7. با کشیدن اهرم شیر اطمینان عملکرد آنرا بررسی نمایید.
پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
شستشوی چه لباسی را به خشکشویی (لندری) بسپارم؟

برنامه ماهانه نگهداری دیگ آبگرم

یاطاقان‎های پروانه را گریسکاری کنید.

موتورهای الکتریکی را طبق دستورالعمل کارخانه سازنده روغنکاری کنید.

پمپ را از نظر نشتی و ایجاد سر و صدا بررسی کنید.

صافی سوخت را بازدید کرده و در صورت نیاز رسوبات و گرفتگی احتمالی را رفع و صافی‎ها را کاملاً تمیز نمایید.

کلیه اتصالات و شیرآلات را از نظر نشتی کنترل کرده در صورت وجود اشکال، آنها را رفع عیب نمایید.

برنامه فصلی نگهداری دیگ آبگرم

 1. مشعل را کاملاً تمیز کرده و از نظر نشتی کنترل نمایید.
 2. لوله‎های پاس ۲ و ۳ را در صورت وجود دوده در داخل لوله‎ها توسط برس مخصوص تمیز نمایید.
 3. دریچه‎های آدم‎رو و دست‎رو را باز کرده، داخل دیگ را از نظر رسوب و زنگ‎زدگی بازدید نمایید.

تذکر: موارد ۲ و ۳ را در اولین فصل  کاری دیگ انجام دهید. در ادامه نسبت به مدت زمان کارکرد دیگ می‎توان برنامه‎ریزی کرد که در چه فاصله زمانی لوله‎ها و داخل دیگ احتیاج به بازدید دارند و در چه زمان‎هایی عملیات دوده‎زدایی، رسوب‎زدایی و نظافت باید صورت گیرد.

ولی باید در نظر داشت که حداکثر زمان تمیزکاری لوله‎ها بیش از شش ماه نباشد (سوخت مایع) چون با تمیز نگه‎داشتن لوله‎ها راندمان دیگ بیشتر خواهد بود. چنانچه سطوح لوله‎ها برای مدت طولانی تمیز نشود علاوه بر پایین آمدن ظرفیت اسمی دیگ، عمر لوله‎ها نیز کاهش می‎یابد.

روش‎های تمیزکاری بویلر آب‎گرم

با باز کردن درب‎های جلو و عقب می‎توان به تمام لوله‎ها دسترسی پیدا کرد و از جلوی دیگ با برس مخصوص داخل لوله‎ها را از رسوبات دوده پاک کرد. پس از تمیز کردن رسوبات و دوده‎هایی که در محفظه احتراق جمع شده‎اند با برداشتن درب مدور عقب می‎توان به جعبه دود عقب نیز راه یافت و دوده‎ها یا رسوبات دودهایی که آنجا جمع شده‎اند را پاک نمود.

برای نصب مجدد دربهای جلو و عقب به آب‎بندی بودن آنها باید توجه داشت و در هر بار که درب‎های دستگاه را اگر به اتصالات و نوار نسوز دور درب صدمه‎ای رسید  آنها را تعمیر و یا تعویض نمایید.

خاموش کردن بویلر برای مدت طولانی

می‎توان جهت خاموش کردن دیگ برای مدت طولانی به یکی از دو طریق زیر عمل کرد:

روش خشک‎کردن دیگ

وقتی دیگ را خاموش کردید لوله‎ها، صفحات لوله‎گیر تیوپ پلیت، کوره و تمام سطوحی که با حرارت و گاز تماس دارند باید از دوده‎های احتراق تمیز شوند. بعد از تخلیه آب و نیم‎گرم شدن دیگ، آب دیگ را تخلیه کرده و دریچه‎های منهول و هندهول و مدهول را باز نموده و گل و لای و رسوبات و جرم‎ها را خارج نموده و داخل دیگ را کاملاً تمیز نمایید.

بایستی سعی شود که داخل دیگ کاملاً خشک شود و رطوبت آن تا اندازه‎ای که ممکن است، گرفته شود. شیرهای خروج هوا و تخلیه دیگ را باز کنید و سپس با استفاده از مواد شیمیایی مناسب (رطوبت‎گیر) در طول خاموش بودن دیگ از زنگ‎زدن و اکسید شدن بخش‎های داخلی جلوگیری نمایید.

در طول مدت خاموشی دیگ بایستی در عرض هفته دو یا سه بار موتورها را بچرخانید تا محور موتورها به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت قرار نگیرد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
الکتروموتور ABB

روشی که دیگ آب‎گیری شده باشد

وقتی دیگ آب‎گیری شده باشد دیگ را خاموش کرده و سعی شود که حباب‎های داخلی وجود نداشته باشد. آب دیگ هر هفته یک بار آزمایش شود و مواد شیمیایی ذخیره برای تصفیه آب در تمام مدت جهت جلوگیری از اکسیداسیون تزریق شود. همچنین ضروری است هر روز یک بار شیرهای آب را باز کرده و دیگ برای مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه با شعله زیاد کار کند.

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۴ میانگین: ۳.۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

 1. جواد فتحی ۱۳۹۸-۱۱-۰۸

  بسیار عالی .مو ثر و مفید .از شما سپاسگزارم

 2. مدیریت سایت ۱۳۹۸-۱۱-۰۹

  سلام دوست عزیز
  از دیدگاه پر انرژی شما سپاس گزارم
  خوشحالیم که مطالب سایت براتون مفید بوده

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید