فلاش درام یا جدا کننده دو فازی چیست؟

4686 بازدید

۱۴۰۱-۰۶-۲۶

فلاش درام ، جداکننده دوفازی یا ظرف تبخیر ناگهانی

فلاش درام در بیشتر  پالایشگاه ها، پتروشیمی ها، موتورخانه ها یا جاهایی که نیاز به جداسازی فازهای گاز و مایع از هم و رسیدن به درصد مشخصی از مواد، در دو فاز خروجی مایع و گاز به کار می روند. به همین علت آنها را جدا کننده های دو فازی می نامند.

فلاش درام

فلاش درام یا جدا کننده دو فازی

فلش درام دو مدل هست :

۱- جدا کننده دو فازی در حالت اول

جریان ورودی به فلش درام، قبل از ورود به فلاش دو فازی شده باشد که در این صورت بدون اینکه افت فشار قابل توجهی رخ دهد، جریان گاز و مایع با همان فشار ورودی در اثر اختلاف دانسیته از یک دیگر جدا می شوند، که جریان مایع از نازل های پایینی و جریان گاز از نازل بالایی خارج می شود.

۲- جدا کننده دو فازی در حالت دوم

زمانی است که جریان ورودی به صورت تک فازی وارد فلاش می شود. برای مثال به صورت مایع با فشار بالا وارد فلاشر می شود در این حالت فلاشر بسته میشو. به حالت آن باید به گونه ای فشار جریان ورودی را تا حد دلخواه بشکند.

به زبان دیگر افت فشار مایع ورودی باعث تبدیل شدن آن به گاز می شود و هر آنچه به گاز تبدیل نشد از نازل پایینی به صورت مایع خارج می شود.

نوع طراحی مخازن در فلاش درام ها چگونه است؟

این مخازن بسته به شرایط موجود به صورت ایستاده و عمودی و خوابیده و افقی تولید می شوند.

چه زمانی از فلاش درام عمودی یا افقی استفاده میشود؟

اگر حلالیت فازها زیاد باشد از نوع افقی استفاده می شود و اگر حلالیت فاز های مایع و گاز درهم کم باشد. از فلاش درام عمودی استفاده می شود.

اساس کار در این مخازن جداکننده دوفازی چیست؟

اختلاف دانسیته

 

در محل ورود جریان سیال به فلش درام یک بافل Buffle به صورت مانع نصب شده تا از ورود سریع و حرکت میانبری مواد جلوگیری کند. در فلاش درام های ایستاده از بافل های مدور که به صورت چرخشی هستند و نیروی سانتریفیوژی ایجاد میکنند استفاده می شود، در این حالت مواد سنگین تر به بخش پایینی ظرف هدایت می شود و در قسمت های بالایی توری های فلزی جهت جذب ذرات ریز مایع موجود در فاز خروجی نصب می باشد تا این ذرات ریز را که همراه بخار می باشند جذب خود کنند.

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۵ میانگین: ۵]
پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
اهمیت سیرکولاسیون در دیگ بخار

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید