انواع اکونومایزر

17452 بازدید

۱۳۹۷-۰۴-۲۷

در ابتدای مقاله به این می‎پردازیم که اکونومایزر چیست و سپس انواع آن را بررسی خواهیم کرد.

اکونومایزر چیست؟

(Economizer) یکی از انواع مبدل حرارتی است که آب تغذیه بویلر از میان آن عبور داده شده و از حرارت گازهای داغ خروجی برای گرم کردن این آب استفاده می شود. بدین ترتیب، آب تغذیه با دمای بالاتری به درون بویلر فرستاده شده و انرژی کمتری را برای تبخیر و یا گرمایش آب نیاز دارد. لذا در این حالت، با یک مقدار انرژی مشخص، می توان آبگرم و یا بخار بیشتری را تولید کرد. نتیجه ی این امر افزایش در راندمان بویلر است. به طور تقریبی، یک افزایش ۱۰ درجه ی سلسیوسی در دمای آب تغذیه، باعث افزایش ۲ درصدی راندمان می شود.

Economiser

Economiser

گازهای داغی که از درون بویلر و سوپرهیتر عبور می کنند، در زمان خروج همچنان داغ می باشند. لذا می توان از انرژی حرارتی موجود در این گازها، برای افزایش راندمان بویلر استفاده کرد. برای این منظور، گازهای داغ را از درون اکونومایزر عبور می دهند.

از آنجا که اکونومایزر در سمت پر فشار پمپ تغذیه قرار می گیرد، تأمین آب تغذیه با دمای بالاتر از ۱۰۰ درجه سلسیوس نیز ممکن می شود.

انواع کونومایزر

  1.  Bare Tube  اکونومایزر لخت
  2. Finned Tube  اکونومایزر فین دار
  3.  Stud Finned Tube اکونومایز رشاخدار

 Bare Tube  اکونومایزر لخت

این اکونومایزر کم هزینه ترین و ساده ترین نوع اکونومایزر محسوب می شود. و چون در این نوع اکونومایزر انتقال حرارت از دود به آب تغذیه توسط تیوب های صاف و بدون فین صورت می گیرد، در جاهایی که راندمان حرارتی بالا لازم نمی باشد به کار میرود. بدیل وجود تیوب های صاف با دود کثیف نیز کار می کند.

اکونومایزر لخت

اکونومایزر لخت

 

Finned Tube  اکونومایزر فین دار

این نوع اکونومایزر دارای راندمان بالایی می باشد و چون در این اکونومایزر انتقال حرارت از دود به آب تغذیه توسط تیوب های با فین های خارجی دیسکی صورت می گیرد، در جاهایی که راندمان حرارتی بالا لازم می باشد به کار می رود و بنابراین هزینه ی بیشتری در بر دارد.

اکونومایزر فین دار

اکونومایزر فین دار

 Stud Finned Tube اکونومایزر شاخدار

این نوع اکونومایزر که در آن انتقال حرارت از دود به آب تغذیه توسط لوله های با فین بلند شاخ مانند که به دیواره خارجی تیوب ها جوش داده شده است، برای جاهایی که دارای دود بسیار کثیف هستند، از کاربری بالایی برخوردار می باشد. مثلا در کوره های معادن (مانند معدن مس سرچشمه رفسنجان) که ذرات سولفور و وانادیوم به صورت رسوب سرامیکی به تیوب ها می چسبد، از این نوع اکونومایزر جهت حفظ اندمان حرارتی استفاده می گردد.

اکونومایزر شاخ دار

اکونومایزر شاخ دار

 

الزامات محیط زیستی در دنیا وجود اکونومایزرجهت کاهش دمای گاز خروجی از دودکش ها را ضروری کرده است تا آنجا که برای دیگ بخار های فایر تیوب نیز توصیه شده است. اما متاسفانه در ایران بسیاری از دیگ بخار ها دارای اکونومایز نمی باشند. در اکونومایزر کاهش دمای گازهای داغ خروجی دیگ بخار جهت گرم کردن آب وردی دیگ بخار نباید به اندازه باشد که به دمای نقطه شبنم دود نزدیک شود زیرا باعث خوردگی در لوله های اکونومایزر می شود.

خوردگی اکونومایزر

خوردگی اکونومایزر

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
آزمایش و عیب‎یابی تله بخارها
برچسب ها:,

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید