بررسی کل منسوجات در هتل

12184 بازدید

۱۳۹۸-۰۱-۲۴

هارمونی رنگ منسوجات در هتل

هر مکان بنا بر موقعیت بهره برداری از آن نیاز به وسایل و ملزومات خاصی دارد که  باید استفاده گردد. در هتل‎های بزرگ و معروف برای منسوجات در هتل و تجهیزات، رنگ (مادر) را عنوان و مشخص می‎کند. رنگی که در انتخاب کاشی حمام _ سرامیک کف و وسایل بهداشتی از آن‎ها استفاده گردیده.

سبز- کرم- آبی- زرشکی- قهوه‎ای در گوشه‎ای از نظرات خود این رنگ انتخابی را به صورت مربع نمایش می‎دهد که رنگ اصلی که مبنای کدام رنگ است پس آن شخصی که وسایل را انتخاب می‎نماید بر مبنای (هارمونی) آن و از سیر و روشن رنگ مورد نظر برای پرده‎ها- موکت- روتختی- آباژور- مبل- ملحفه- روبالشتی- پتو- لحاف را انتخاب می‎نماید.

در رستوران‎ها- سالن همایش برای رو میزی- دستمال سفره- پیله- رنگ آمیزی سالن‎ها از رنگ اولیه استفاده می‎گردد، میز و صندلی، سعی می‎شود از رنگ اصلی به صورت کم رنگ یا پر رنگ استفاده گردد، چون رنگ مادر نشانگر انتخاب رنگ اصلی از روز اول در طرح مهندس آرشیتکت عنوان گردیده حتی نمای ساختمان خارج از رنگ اصلی نمی‎توان باشد. حال انتخاب رنگ گردیده ملزومات باید تهیه گردد.

ملزومات شستنی پیش بینی شده در خانه داری

نوع                                                                          اندازه بر حسب سانتی متر

 • ملحفه دو نفره                                                                  ۲۷۰ *۲۵۰    سانتی متر
 • ملحفه یک نفره                                                                 ۲۷۰*۱۵۰     سانتی متر
 • رو بالشت                                                                          ۷۰*۵۰        سانتی متر
 • روتختی دو نفره بدون محاسبه پهلو ها                            ۲۰۰*۱۸۰     سانتی متر
 • رو تختی یک نفره                                                             ۲۰۰*۹۰       سانتی متر
 • حوله حمام                                                                        ۱۵۰ *  ۸۵    سانتی متر
 • حوله حمام                                                                        ۱۵۰*۷۵       سانتی متر
 • حوله صورت                                                                     ۴۰*۷۵         سانتی متر
 • پتو                                                                                   ۱۰۰*۹۰       سانتی متر

نکته مهم در انتخاب جنس (متریال) حوله در هتل

جهت حوله حمام از بافت‎هایی که ۶۵۵ کتان و ۳۵۵ پلی استر باشد، استفاده می‎گردد. کتان جهت جذب سریع آب و پلی استر جهت مقاومت بافت درنظر گرفته می‎شود.

اکثر هتل‎ها با هر رنگ انتخابی (مادر) از رنگ سفید برای حوله‎ها استفاده می‏‎کنند چون رنگ سفید ضمن این که نگهداری آن سخت است در عوض با مواد پاک کننده که در دسترس قرار دارد، خیلی راحت سفید و تمیز می‎گردد.

منسوجات در هتل

منسوجات در هتل

ملحفه

تخت‎های ۲ نفره به غیر از اتاق‎های خاص که سایز آن‎ها فرق می‎نماید معمولا  ۲۵۰*۲۷۰  می‎باشد که با در نظر گرفتن آنکارد معمولا اندازه‎های بالا را انتخاب می‎نمایند.

سعی می‎شود هر رنگ که انتخاب شد منهای سفید که خیلی جاها استفاده می‎گردد، وبالشت را سیر تر انتخاب کنند و ملحفه‎های یک نفره از جنس و رنگ بالا به اندازه ۱۵۰*۲۷۰ انتخاب می‎گردد.

نکته قابل توجه در ملحفه‎های هتل

سر و ته ملحفه با دو اندازه مختلف بالا ۵ سانت و پایین یک سانت برگردان و دوخت دارد که سر ملحفه را همیشه متمایز می‎کند.

علت مشخص کردن سر و ته ملحفه در هتل چیست؟

ته ملحفه در تماس مستقیم با پا می‎باشد ضمن این که از همین محل ممکن است ناقل بعضی از بیماری‎های قارچی و پوستی بین انگشتان پا به دیگران باشد. عرق پا و بوی بد آن با شستشوی معمولی به آسانی از بین نمی‌رود.

ضمن این که سر و ته مشخص شود و یا اشتباهی جای آن‎ها بر روی آنکارد جا به جا گردد با این که خوش بو کننده به آن‎ها زده می‎شود بوی بد آن باز هم در مواردی باعث اذیت می‎گردد. از این روست که تاکید می‎گردد حتما سر و ته ملحفه‎ها مشخص گردد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
انواع مراکز اقامتی برای گردشگری

بهترین آن هم دوخت است، در غیر این صورت از دوخت آرم هتل می‏‎توان تعیین کرد که سر ملحفه کدام قسمت می‎باشد که در هنگام تعویض علامت آن مشخص کننده می‎باشد.

منسوجات در هتل

منسوجات در هتل

رو بالشت

اندازه روبالشت ۵۰*۷۰ سانتی متر می‎باشد. بعضی از رو بالشت‎ها مقداری برگردان دارند و بعضی ساده هستند، در بعضی جهت بستن سر آنها از ۴ قطعه حاشیه پارچه به طول ۱۰ سانت استفاده می‎نمایند در بعضی از آنها برگردان دارند نیازی به حاشیه نیست.

ملحفه‎های یکبار مصرف در هتل‎های لاکچری

جهت تهیه ملحفه شرکت‎های معتبری در جهان هستند که کار آنها تولید انواع ملحفه‎ها هست.

بعضی‎ها سفارشی و بعضی به صورت عادی در فروشگاه‎های بزرگ عرضه می‎گردد. معمولا ۴۰% پلی استر و ۶۰% از کتان در بافت آن‎ها استفاده شده در هتل‎های معروف (ست) حوله – ملحفه ، رو بالشت به صورت یک بار مصرف است. در خاتمه اقامت میهمانان آن‎ها را به عنوان ضایعاتی بایگانی و یا به اماکن خیریه هدیه و یا معدوم می‎نمایند.

در کشور ما به علت بالا بودن قیمت پارچه که جهت ملحفه و ملزومات هتلی در نظرگرفته می‎شود و تناسبی با قیمت دریافتی از میهمان ندارد ملحفه‎ها بارها شستشو و بسته بندی و مورد استفاده قرار می‎گیرد.

سجاده

در هتل‎ها جهت ادای فرضیه نماز سجاده تهیه در اختیار میهمانان قرار می‎دهند تا از آن استفاده می‎نمایند بعضا از ترمه یزد به صورت سوزن دوزی شده و طرح دار استفاده می‎نمایند که جهت شستشو و تمیزی و عمر طولانی در اثر شستشو‎های مکرر را در نظر باید گرفت، ضمنا چون در تماس با پوست بدن (پیشانی و کف دست ها) می باشد بهتر است در اماکن عمومی پس از شستشو و ضد عفونی در بسته#های وکیوم شده قرار گیرد.

پرده

در اتاق‎ها – سرسراها – محل تابش مستقیم نور از پرده تور و پارچه استفاده می‎گردد که با رنگ اصلی هارمونی داشته باشد.

پرده تور

تور ارگانزا به خاطر استحکام و رها کردن سریع دوده‎های نشسته بر آن که بر اثر تجزیه هوا کثیف شده نسبت به تورهای مشابه بهتر است از آنها استفاده گردد.

تور ساده همیشه مد و خواسته روز می‎باشد که در هتل‎ها استفاده می‎گردد تورهای طرح دار و گلدار را در منازل و در محیط‎های خصوصی بیشتر استفاده می‎نمایند.

پرده پارچه‎ای

برای زیبایی سالن ،اتاق، سرسرا سعی می‎شود رنگی را انتخاب کنند که با وسایل مجاور هارمونی داشته باشد و به لحاظ گران بودن پارچه باید سعی گردد جنسی را انتخاب کرده که در مقابل آفتاب مقاوم بوده و به زودی نور آفتاب آن‎ها را ۲ رنگ ننماید و پوسیدگی به وجود نیاید که بر اثر آن مجبور به تعویض آنها باشیم.

رنگ ساده – طرح هر چه ساده تر بهتر

پرده‎های پارچه‎ای از جنس مخمل که بیشتر در بافت آنها از کتان استفاده شده جهت جلو گیری از نور آفتاب خوب است . ولی به دلیل جنس آن خیلی زود در مقابل آفتاب رنگ پریده و ۲ رنگ می‎شود پارچه‎هایی که از الیاف مصنوعی در بافت آن‎ها استفاده شده مقاوم بوده و عمر طولانی تری دارند.

روتختی

در رو تختی از پارچه‎های پرده استفاده می‎گردد که بسیار شیک و خوش منظر می‎باشد.

طرح های مختلفی دارد معمولا وسط روتختی که درست قسمت روی تخت می‎باشد را با آستر و لایه فوم نیم سانتی اصطلاحا پنبه دوزی و به شکل لوزی، گرد و یا مورب دوخت شده تهیه و کناره‎ها  از همان پارچه فقط به عنوان لبه‎ها استفاده می‎نمایند.

پت(محافظ دوشک)

از آنجایی که شستن تشک‎ها در هتل با توجه به حجمشان کار سنگین و طاقت فرسایی می‎باشد و از طرفی کلی انرژی گرمایی و آب و مواد شوینده و سفید کننده در این بین هدر می‎رود لذا جهت پیشگیری از (پت) استفاده می‎گردد.

سپس ملحفه دوم را میکشند که بین ۲ ملحفه قرار بگیرد.

جنس پت چیست؟

جنس به کار رفته عبارت است از دو لایه چلوار پشت و رو ۱ لایه فوم نیم سانتی ۱ لایه مشمع از نوع نرم بی صدا جهت این گونه ملزومات تهیه  دوخت به اشکال مختلف بر روی آنها انجام چنانچه لک بر روی آنها بیفتد فقط پت را میتوان برداشته شستشو و ضد عفونی نمود مجدد استفاده نمایید.

ملزومات شستنی غذا و نوشابه

میلتون

پارچه‎ای از جنس کتان یا پشم شیشه می‎باشد و در ابتدا روی میز به عنوان ضربه گیر و عایق حرارتی و جلوگیری از لغزندگی وسایل روی میز می‎کشند.

منسوجات در هتل

منسوجات در هتل

رو میزی

از منسوجاتی که در تشریفات و رستوران‌های هتل بعد از انداختن میلتون به روی میز استفاده می شود رو میزی است.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
انواع هتل ها بر حسب ستاره

با توجه به رنگ اصلی آن را انتخاب می‎نمایند هدف آن است که روی میز زیبا جلوه نماید و رسمیت به مجلس داده شود. شاید روکش و یا رنگ میز دلخواه نباشد لذا در نظر می‎گیرند که روی میز را با رو میزی تزئین داده پوشش و قشنگی به آن بدهند میزهای کافی شاپ از روکش MDF استفاده می‎گردد.

جهت سرو غذا های ساده و ساندویچی از زیر دستی‎هایی به ابعاد کاغذ A4 و یا به همان اندازه از مشمع‎های رنگی همراه با چاپ سیلک استفاده می‎نمایند در رستوران‎های رسمی و تشریفاتی حتما از رو میزی و حتی صندلی‎ها هم از پارچه و رنگ خاص کاور می‎گردد.

جنس رومیزی

جنس رو میزی از نوعی باید انتخاب گردد که چنانچه بنا به دلایلی غذا و نوشابه که بر روی آن قرار دارد تکان خورد و نوشابه افتاد مایع نلغزد و روی لباس میهمان نریزد پس باید جنسی را در نظر گرفت که جذب کننده، خوش رنگ با ۴۰% پلی استر و ۶۰% کتان در بافت آن‎ها استفاده شده باشد.

اندازه رو میزی

انواع رومیزی

 • رو میزی ۴ نفره ۱۵۰×۱۵۰ سانتی متر به طوری که از هر طرف میز ۲۵ تا ۳۰ سانت آویزان باشد.
 • رو میزی گرد ۱۵۰×۱۵۰ سانتی متر به طوری که از هر طرف میز ۲۵ تا ۳۰ سانت آویزان باشد.
 • رو میزی ۶ نفره ۱۵۰×۲۰۰ سانتی متر به طوری که از هر طرف میز ۲۵ تا ۳۰ سانت آویزان باشد.
 • پیله از نوعی انتخاب می شود که حالت پذیر باشد.

لچکی

پارچه ای ۴ گوش با رنگی متضاد که روی رومیزی کشیده می شود. که هم شستن آن نسبت به رو میزی آسان‎تر است و هم رنگ متضاد آن باعث می‎شود تا زیبایی ویژه‎ای به میز ببخشد.

راننر

میزهای رستوران یا تشریفات بر حسب شرایط و سیاست هتل و چیدمان و … می‎تواند از میلتون و رو میزی استفاده نمایند و یا این که از هیچ کدام استفاده ننموده فقط پارچه مستطیل شکلی را به عنوان راننر روی میز انداخته که هم استفاده از آن راحت‎تر است و هم نسبت به بقیه منسوجات شستن راحت تر و به مواد و صرف وقت کم تر نیازمند است.

دستمال سفره

در اندازه‎های ۵۰×۵۰ یا ۶۰×۶۰ سانتی متر مربع می‎باشد که به شکل‎های قشنگ و مختلفی درون لیوان و یا داخل بشقاب روی میز گذاشته‎اند را میهمان برداشته و روی زانو خود قرار می‎دهند که چکه‎های روغنی غذا و یا نوشابه بر روی شلوار و یا دامن آنان نریزد.

ضمن این که به دلیل اطمینان از تمیزی و بهداشتی بودن آن که رعایت می‎گردد جهت پاک و تمیز کردن دور دهان در موقع تناول غذا یا نوشابه می‎توان استفاده نمود.

بسته بندی

زیبایی کار در آن است که پس از انجام آخرین مرحله، ملزومات شستنی میهمانان را با سلیقه با سیلیفون مارک دار بسته بندی کرده.

جهت کت و شلوار از کاور و برای حوله ها تک تک از سیلیفون استفاده نمایند، که در سرویس بهداشتی که بر روی محل خاص خود قرار می‎گیرد. میهمان خود از آنچه که مورد نیاز می‎باشد را از سیلیفون بسته بندی باز کرده استفاده نماید.

به لحاظ اطمینان از اینکه محتوای بسته بندی شده ضد عفونی گردیده، سپس بسته بندی شده و در اختیار او قرار گرفته است. بنا بر این بسیار راضی خواهد بود.

وزن تقریبی ملزومات شستنی در لاندری

با توجه به بافت انواع مختلف پارچه ها که جهت مصارف ملزومات هتلی در نظر گرفته می شود وزن تقریبی آنها در ذیل می باشد:

 • ملحفه یک نفره تترون                    ۴۰۰ گرم
 • ملحفه دو نفره تترون                     ۵۸۰ گرم
 • رو بالشت                                       ۵۵ گرم
 • رو میزی پلی استری ۴ نفره            ۴۷۰ گرم
 • رو میزی پلی استری ۶ نفره            ۶۵۰ گرم
 • رو میزی ۴ نفره                              ۳۵۰ گرم
 • رومیزی ۶ نفره                               ۶۰۰ گرم
 • رو میزی گرد                                   ۲۶۰ گرم
 • رو تختی یک نفره                          ۱۷۰۰ گرم
 • رو تختی دو نفره                           ۲۱۰۰ گرم
 • پتو یک نفره                                   ۲۶۰۰ گرم
 • پتو دو نفره                                    ۳۶۵۰ گرم
 • حوله حمام                                     ۵۰۰ گرم
 • حوله صورت                                  ۲۰۰ گرم
 • کت                                                ۶۰۰ گرم
 • شلوار مردانه                                  ۴۲۰ گرم
 • پیراهن مردانه                                ۲۱۰ گرم
 • مانتو                                              ۴۵۰ گرم
 • شلوار زنانه                                     ۳۲۰ گرم
 • پیراهن زنانه                                   ۳۵۰ گرم
 • دستمال سفره                                 ۲۰ گرم
پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
اصطلاحات مربوط به اتاق‎ها در هتل

یونیفورم‌های پرسنل هتل

در هتل‎ها به دلیل نظم و شاخص بودن کارکنان هر بخش البسه یونیفورم تهیه می‎نمایند که انتخاب آنها بستگی به سلیقه مدیر هتل دارد بعضا از لباس‎های سنتی در جاهای خاص استفاده می‎نمایند که بستگی به نوع هتل و نظر مدیر و سیاست خاص هتل از هتلی به هتل دیگر یونیفورم پرسنل متفاوت است.

پذیرش:

کت شلوار، جلیقه، پیراهن، کروات

اطلاعات:

کت شلوار، جلیقه، پیراهن، کروات

صندوقدار:

کت شلوار، جلیقه، پیراهن، کروات

امور اداری، مالی:

کت شلوار، پیراهن

بلمن:

شلوار، جلیقه، پیراهن

درمن:

کت شلوار جلو بسته و یا لباس محلی آن منطقه

ویتر کافی شاپ: 

شلوار، جلیقه، پیراهن

هد ویتر:      

کت شلوار، پیراهن، کروات

گارسن (ویتر) رستوران:

کت شلوار، پیراهن، کروات

هدویتر:  

کت شلوار مشکی، کروات، پیراهت

مسئول رستوران:

کت شلوار مشکی، یقه ساتن، پیراهن، پاپیون

بارمن:

کت قرمز، شلوار مشکی با پیراهن سفید، کروات

رئیس خانه داری:

مانتو شلوار سورمه ای، مقنعه سورمه ای، کفش

خانه داری (خانم ها):    

مانتو شلوار به رنگ های مختلف کفش های مشکی ساده به همراه مقنعه هم رنگ

سوپروایزر:

مانتو شلوار، کفش ساده مشکی مقنعه سورمه ای

خانه داری (آقایان) فلورمن:

پیراهن، جلیقه، شلوار

ظرفشویی: 

بلوز شلوار، در رنگ های تیره

سرآشپز:

روپوش سفید، شلوار چهارخانه مشکی سفید(پیچازی) دستمال گردن، پیش بند، کلاه آهار دار بلند

آشپز: 

روپوش شلوار، پیش بند، کلاه کوچک معمولی

کمک آشپز: 

روپوش، شلوار، پیش بند، کلاه

تاسیسات:

بلوز شلوار سرهم (بیلرسوت) ، کفش ایمنی

فضای سبز و باغبانی:

بلوز شلوار، چکمه

لاندری: 

بلوز شلوار سفید

مسئول لاندری: 

کت شلوار، پیراهن سفید

مسئول کلوپ ورزشی:

پیراهن آستین کوتاه، شلوار سفید

پرسنل کلوپ ورزشی:

پیراهن، شلوار

تلفن خانه- صوت و تصویر:

پیراهن، شلوار

انتظامات:

کت شلوار چهار جیب، کلاه هم رنگ، پیراهن و واکسل، که بر روی شانه نصب و به بغل آویزان می شود.

انتخاب سبک و جنس یونیفرم کارمندان هتل

با توجه به این که مسئول لاندری روزانه با انواع متریال ها سر و کار دارد به مراتب بیش از دیگران صاحب نظر می باشد و میتواند به انتخاب از نظر پاکی و تمیزی و نوع بافت و رنگ رفتگی، صاف بودن و ضد الکتریسیته بودن انواع ملزومات نظر کارشناسی داشته باشد در انتخاب یونیفورم بسیار بسیار صاحب نظر چون روزانه با تعداد کثیری البسه سر و کار دارد که میتواند از نظر شستشو و اطو و برق افتادن آنها شما را راهنمایی و نظر مثبتی داشته و اطلاعاتی که دارد بسیار موثر خاهد بود در انتخاب و صرفه جویی در عمر البسه.

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۱ میانگین: ۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید