مراقبت روزانه دیگ بخار

4383 بازدید

۱۴۰۰-۰۴-۰۵

مراقبت روزانه دیگ بخار یکی از اصول بسیار مهم در سلامت دستگاه هست که در صورت رعایت نشدن آسیب های بسیار جدی به دستگاه زده و میتواند باعث خرابی کامل دستگاه شود. بنابراین جهت جلوگیری ازین آسیب ها مواردی که در زیر برای شما لیست کردیم را رعایت کنید.

مراقبت روزانه دیگ بخار

بررسی روش های مراقبت روزانه دیگ بخار

مواردی که در مراقبت روزانه دیگ بخار باید به آنها توجه کنید :

بررسی نحوه روشن و خاموش شدن دیگ بخار

نگهداری روزانه توجه به روشن و خاموش شدن دیگ بخار/ که از هر لحاظ باید بدون ضربه روشن شود و در زمان روشن بودن و مشعل دیگ بخار شعله بدون دود داشته باشد.

فتوسل رو هر ماه چک کنید

هر هفته یا هر ماه بسته به استفاده از دیگ بخار باید فتوسل چک شود به طریقی که فتوسل از مدار خارج شده و در تاریکی قرار گیرد که این عمل باعث خاموش شدن مشعل خواهد شد.

خطر چک نکردن فتوسل

خطری که از معیوب بودن فتوسل دیگ بخار را تهدید می کند بدین شرح هست که فتوسل نمیتواند سوخت مورد نیاز را کنترل کند در نتیجه داخل کوره دیگ پر از سوخت میگردد و یکباره در اثر جرقه انفجار رخ میدهد.

چک کردن پرشر سوئیچ ها

هر هفته حداقل یک مرتبه پرشر سوئیچ های بغل تابلو آزمایش شود در حدی که به نقطه باز شدن سوپاپ اطمینان برسد در این حالت سوپاپ اطمینان عمل کرده و مشعل دیگ بخار نیز در این حالت باید خاموش شود و پس از اینکه پرشرسوئیچ دقت لازم را داشت مجددا به حالت اولیه برگردد.

کنترل شیرها و اتصالات

اپراتور ها باید در کلیه زمان بهره برداری شیرهای موجود را کنترل کرده و بازو بسته نمایند و از روان بودن شیر آلات اطمینان حاصل کنند. گاهاً شیر اصلی بخار گیرپاژ کرده و از کنترل خارج میشود.

کنترل الکتروپمپ دیگ بخار

در مسیر الکتروپمپ یک عدد شیر یک طرفه و یک عدد شیر فلکه قرار دارد که هر دو باید عملکرد خوبی داشته باشند. به دلیل اینکه برگشت بخار باعث خرابی الکتروپمپ می شود. اختلال در مسیر آبرسانی ایجاد می کند.

عمل زیرآب زنی

در روال روزانه مراقبت روزانه دیگ بخار ، شیر تخلیه بخار درهر شیفت (بستگی دارد به مواد شیمیایی که تزریق می شود)باز شود و هر مرتبه چند ثانیه (بستگی دارد به ظرفیت دیگ بخار عمل زیر آب زدن انجام شود که مواد معلق به طرف بلودان هدایت شود چنانچه این عمل انجام نشود دیگ بخار پس ازمدتی پر از رسوب خواهد شد.

رنگ آمیزی مدار

رنگ آمیزی کل مدار باز هر سال باید انجام شود که از پوسیدگی فلزات جلوگیری شود.

سرویس مشعل چگونه باشد؟

سرویس مشعل (تعویض بلبرینگ های الکتروموتور مشعل ) الکتروموتور پمپ جز سرویس های شش ماهه می باشد. چنانچه بلبرینگ ها به موقع تعویض نشود باعث خرابی الکتروموتور می گردد. عیب یابی مشعل یک امر تخصصی هست که نباید از افراد بدون دانش در این امور استفاده گردد.

تهیه دفتر گزارشات مهم ترین بخشه !

مراقبت روزانه دیگ بخار ، هفتگی و ماهانه باید به طور دقیق انجام شود، از اسید شویی بویلر تا بررسی کوره، پوسته و تست عملکرد و کلیه قطعات دستگاه.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
انواع لول کنترل و نحوه انتخاب لول کنترل مناسب

به صورت سالانه باید ازمایش تست هیدوراستاتیک انجام شود تا نشتی لوله ها و عمل های جوشکاری اگر در حالت اسید شویی آسیب دیده باشد مشخص شود.

مهم تر از همه توجه اپراتور به نت برداری در زمان بهره برداری از دیگ بخار هست، اپراتور باید از کلیه سرویس های انجام شده گزارش تهیه کند تا در صورتیکه دستگاه به مشکل خورد سریع قابل تشخیص، پیگیری و رفع عیب باشد.

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۱ میانگین: ۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید