بررسی فشار سنج

4895 بازدید

۱۳۹۸-۱۲-۱۰

گیج فشار سنج دیگ بخار

گیج فشار سنج دیگ بخار

فشارسنج

فشارسنج یکی از ملزومات تریم در بویلر است. واضح است شما برای اطمینان از عملکرد مناسب کنترل ها به فشارسنج نیاز دارید اما من واحدهایی را دیده ام که اپراتورها هیچ توجهی به آنها نداشته اند.

تخلف رایج در اکثر واحدها استفاده از گیج کوچک تر است. مالک با این کار قصد صرفه جویی دارد اما با خراب شدن آن باید گیج دیگری بخرد. بهتر است توصیه سازنده را در این مورد جدی بگیرید.

در بویلرهای فشار پایین و بالا فشار سنج چگونه انتخاب میشود؟

در بویلرهای فشار پایین، اندازه گیج را می توان با حرکت نشان دهنده که باید حداقل برای نوسانات فشار ۰-۳۰psig، ۳ اینچ باشد تعیین کرد. سازنده ها گیج های بزرگ تر را برای زیبا شدن بویلر نصب نمی کنند بلکه اینکار طبق مقررات است.

معمولا فشارسنج طوری انتخاب می شود که سوزن نشان دهنده آن در فشار کاری نرمال واحد رو به بالا باشد. این موضوع کمک شایانی به اپراتور در مورد تشخیص کارکرد مناسب کنترل ها می کند. فشار تست هیدرواستاتیک نرمال در بویلر ۱.۵ برابر حداکثر فشار کاری مجاز است پس گیج همیشه باید دارای رینج مقیاسی باشد که به آن مقدار برسد.

ارتباط بین بویلر و گیج باید چگونه باشد؟

بویلرها باید دماسنجی هم داشته باشند که در بالاترین دما را در بویلر نشان داده و مطابق کدها بوده باشد. لوله کشی رابط بین بویلر و گیج نباید هیچ اتصال دیگری غیر از تخلیه باشد که در تماس با جو است.

نحوه صحیح اتصال گیج فشار سنج و بویلر

  • شیر موجود در خط باید از نوع ۴/۱ دور باشد اما در بویلرهای فشار قوی شیر باید ساقه بلند بوده و در حالت باز قفل شود.
  • الزامات کد شامل کراس ها و T در لوله کشی نمی شود ولی توصیه می کنم حتما آن ها را تعبیه کنید چون من در موارد زیادی با مسدود شدن لوله های فشار سنج با لجن مواجه شده ام.
  • اتصال لوله با بویلر باید هر ساله بازرسی گردد.
  • بقیه لوله هم در صورتی که احتمال تجمع لجن داده شود باید کنترل گردد.
  • بین لوله ها باید هرساله Blow down  شود (پس از اعمال فشار و قبل از برداشتن بار).
  • لوله باید مجهز به سیفون یا مفصل دم خوکی باشد تا برای اطمینان از عدم انتقال گرمای بخار به بخش های کاری گیج، آب بین گیج و بویلر به تله بیفتد.

در بسیاری از بویلرهای بزرگتر گیج میتواند خیلی پایین تر از درام بخار باشد تا به راحتی دیده شود. آن گیج ها باید برای واحد کالیبره شده باشند چون چندین فوت کندانسیت در لوله رابط قرار دارد. اگر گیج ۲۳ft پایین تر از اتصال درام قرار دارد، ۱۰psig بیشتر نشان می دهد مگر اینکه برای جبران هد استاتیکی کالیبره شود.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
اصطلاح دبی یعنی چه؟

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید