مقایسه کارواش سنتی، کارواش اتوماتیک و کارواش بخار

4019 بازدید

۱۳۹۶-۱۲-۱۳

همه افراد به تمیز بودن اتومبیلشان اهمیت می‎دهند، در نتیجه با افزایش تعداد افرادی که از اتومبیل‎های شخصی استفاده می‎کنند همواره درآمد کارواش‎ها رو به افزایش است. میزان درآمد و سوددهی کارواش‎ها به عوامل بسیاری از جمله نوع کارواش، محل احداث، کیفیت تجهیزات، کیفیت شستشو، برخورد کارکنان و … وابسته است.

انواع کارواش شامل کارواش سنتی با استفاده از دستگاه واترجت، کارواش نانو بخار با استفاده از دستگاه کارواش بخار و کارواش اتوماتیک با استفاده از کارواش اتوماتیک وجود دارند. اولین مرحله در تأسیس و راه‎اندازی کارواش تصمیم‎گیری در مورد نوع کارواش است که با بررسی و مقایسه آنها صورت می‎گیرد.

بررسی انواع کارواش‎

کارواش اتوماتیک

کارواش اتوماتیک یکی دیگر از انواع کارواش‎هاست. این نوع کارواش برخلاف بقیه کارواش‎ها بدون دخالت انسان و با روش کاملاً اتوماتیک و مکانیزه انجام می‎شود. به این صورت که اتومبیل در داخل یک تونل قرار گرفته و شستشو بوسیله برس‎های مخصوص صورت می‎گیرد. این برس‎ها چرخان هستند و شستشو را در جهت‎های مختلف انجام می‎دهند.

بدلیل عدم دخالت انسان امکان باقی ماندن آلودگی و لکه‎ها روی خودرو در این روش شستشو وجود دارد و اعتماد مشتریان به کیفیت شستشوی این نوع کارواش کمتر است. در نتیجه افراد کمتری تمایل به شستن اتومبیل خود در کارواش اتوماتیک دارند.

تأسیس کارواش اتوماتیک نیازمند فضای کمتری است ولی هزینه اولیه بیشتری دارد. همچنین مصرف آب در کارواش اتوماتیک بسیار زیاد است و صاحبان این نوع کارواش باید ماهیانه مبلغی از درآمد خود را صرف هزینه تأمین آب نمایند.

راه‎اندازی کارواش اتوماتیک

کارواش اتوماتیک

کارواش سنتی

تجهیزات کارواش سنتی شامل یک عدد پمپ کارواش فشار قوی و شیلنگ و لانس است. در نتیجه این کارواش از نظر هزینه اولیه کم هزینه‎ترین نوع کارواش محسوب می‎گردد. طرز کار این کارواش‎ها به این شکل است که سطح ماشین را به مواد شوینده آغشته کرده و با استفاده از دست اقدام به از بین بردن آلودگی‎ها می‎نمایند، در آخر مواد و کف ایجاد شده را با فشار  آب واترجت از خودرو پاک می‎نمایند.

امکان باقی ماندن آلودگی‎ها در قسمت‎هایی از سطح خودرو، مخصوصاً قسمت‎هایی که دسترسی راحت ندارد، وجود دارد. همچنین ممکن است قسمت‎هایی از رنگ سپر به دلیل فشار بالای آب کنده شود.

مهمترین مشکل این روش عدم امکان شستشوی داخل کابین، موتور، داشبود و قسمت‎های حساس اتوموبیل‎های مدرن است که موجب کاهش درآمد حاصل می‎گردد. برخورد آب به قسمت‎های حساس از جهت رسیدن آسیب به این بخش‎ها بسیار خطرناک است.

راه‎اندازی کارواش به روش سنتی به میزان زیادی موجب هدر رفتن آب شده و هزینه‎های گزاف تأمین آب را بر صاحبان کارواش تحمیل می‎کند؛ مخصوصاً اینکه بسیاری از لکه‎ها به سختی پاک می‎شوند و باید از  آبگرم برای شستشوی آنها استفاده گردد که این امر موجب افزایش هزینه‎ها خواهد بود. علاوه بر این بدلیل انجام فرآیند شستشو به روش کاملاً دستی به نیرو و انرژی بیشتری نیاز خواهد بود و باید تعداد کارکنان بیشتری در محل کارواش حضور داشته باشند.

استفاده از  آب و مواد شوینده در کارواش‎های سنتی موجب تولید پس‎آب و آلودگی فراوان می‎گردد که این خود یکی از معضلات این کارواش‎ها محسوب می‎شود که هزینه‎ها را افزایش می‎دهد. در برخی شهرها، شهرداری بابت تولید این پساب‎ها عوارضی را بصورت سالیانه بر کارواش‎ها تحمیل می‎کند.

راه‎اندازی کارواش سنتی

کارواش سنتی

کارواش نانو بخار

کارواش نانو بخار در حال حاضر مدرن‎ترین دستگاه کارواش می‎باشد. این دستگاه با کارایی منحصر بفرد و قیمت مناسب به سرعت در حال فراگیر شدن و جایگزین شدن با کارواش سنتی می‎باشد. به دلیل کیفیت شستشوی برتر و عدم امکان رسیدن آسیب به خودرو افراد بیشتر تمایل به استفاده از این روش برای شستشوی اتومبیل هستند.

این کارواش مشکلات کارواش‎های سنتی را برطرف نموده و هزینه‎های جاری کمتری دارد. مصرف آب این دستگاه بسیار کم بوده و تولید پساب نمی‎کند. شستشوی تمامی قسمت‎های اتومبیل با دستگاه کارواش بخار با استفاده از فشار بخار انجام می‎گیرد. بخار با خاصیت پاک‎کنندگی بسیار بالا، پاکیزگی فوق‎العاده‎ای به اتومبیل می‎بخشد. همچنین استفاده از این روش مانع باقی ماندن لکه آب بر روی بدنه می‎گردد.

راه‎اندازی کارواش نانو بخار

کارواش نانو بخار

[تعداد: ۳   میانگین: ۲.۷/۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید