جوشکاری دیگ بخار

4663 بازدید

۱۳۹۷-۰۱-۰۸

با پیشرفت علم و تکنولوژی بیش ار نیم قرن است که روش ساخت دیگ‎های فولادی با جوشکاری انجام می‎شود و دیگ‎های پرچی فولادی دیگر تولید نمی‎گردد. جوشکاری دیگ بخار یکی از مراحل مهم ساخت می‎باشد که باید طبق مقررات و استانداردهای موجود انجام گیرد.

در حالت کلی حذف فاصله بین اتم‎های دو قطعه در محل تماس به منظور ایجاد جاذبه بین اتم‎های آنها را جوشکاری می‎نامند. فرآیندهای جوشکاری به دو دسته کلی شامل: ذوبی و غیر ذوبی تقسیم‎بندی می‎شوند.

  1. جوشکاری ذوبی: در فرآیندهای جوشکاری ذوبی لبه‎های دو قطعه ذوب می‎شوند و با مذاب حاصل از الکترود یا فلز پر کننده درز، مخلوط شده و پس از انجماد موجب اتصال دو قطعه می‎گردد.
  2. جوشکاری غیر ذوبی: در فرآیندهای جوشکاری غیر ذوبی لبه‎های دو قطعه در تماس با هم ذوب نمی‎شوند، بلکه به طور معمول نیروی فشار مکانیکی سبب حذف فاصله اتم‎ها در محل تماس و اتصال  آنها می‎گردد.
جوشکاری دیگ بخار

جوشکای دیگ بخار

روش‎های جوشکاری دیگ بخار

در ساخت دیگ‎های بخار لوله دودی در کشورمان جوشکاری‎های اصلی بصورت اتوماتیک و یا دستی به روش‎های SMAW و SAW انجام می‎شود و در پایان هر مرحله تست‎های غیر مخرب بر روی جوش‎ها توسط بازرسین فنی مورد تایید سازمان ملی استاندارد انجام می‎شود.

جوشکاری به روش SMAW

در میان فرآیندهای جوشکاری، روش SMAW بصورت گسترده‎تری مورد استفاده قرار می‎گیرد در این فرآیند از قوس الکتریکی بوجود آمده بین الکترود روپوش‎دار و حوضچه مذاب برای ایجاد گرمای لازم بهره گرفته می‎شود بطوریکه گرمای ایجاد شده بر اثر قوس منجر به ذوب شدن قسمتی از فلز مبنا می‎شود و محافظت بوسیله پوشش ایجاد می‎گردد.

در این روش می‎توان از جریان متناوب یا مستقیم با توجه نوع جریان منبع تغذیه و نوع الکترود انتخابی استفاده نمود ضمن آنکه منبع تغذیه با جریان ثابت توصیه می‎گردد.

جوشکاری به روش SAW

در این روش نیز از قوس الکتریکی بین الکترود فلزی (که زیر مواد پوششی قرار دارد) و حوضچه مذاب بهره گرفته می‎شود. قوس و فلز مذاب بوسیله پوششی از مواد گرانولی که بوسیله نازل جوشکاری از داخل مخزن نگهدارنده فلاکس به سطح قطعه کار هدایت می‎شود محافظت می‎شوند.

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۶ میانگین: ۲.۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید