مواردی که برای راه اندازی واحد بویلر باید بررسی کنید!

8338 بازدید

۱۳۹۸-۰۴-۰۹

نکاتی برای راه اندازی واحد بویلر

تفاوت‎های اساسی بین راه اندازی واحد بویلر جدید با واحد قدیمی‎تر وجود دارد. زیرا اولین بار است که امتحان می‎شود و هیچ کس از مشکلات احتمالی آن آگاه نیست. این راهنمایی‎ها می‎تواند شما را در راه‎ اندازی خوب کمک کند.

البته باید یک دستورالعمل کتبی آماده کنید. هر گام باید در کنار مسئول عملیات تشریح شود. در بسیاری موارد پیمانکار نصب این دستورالعمل را تهیه خواهد کرد اما شما باید از کامل بودن آن مطمئن شوید.

فرض کنید مراحل راه اندازی واحد بویلر در حال اجرا است و تمام کارهایی که ممکن بود دچار مشکل شود با داشتن دستورالعمل کتبی در حال اجرای موفقیت آمیز است.

دستورالعمل راه اندازی واحد بویلر

موارد زیر باید در این دستورالعمل لحاظ شود:

آماده سازی برای بهره برداری و راه اندازی واحد بویلر

 • مطمئن شوید که تمام کلیدها، سوییچ‌ها و سایر لوازم در حالت صحیح و عملیاتی است. در صورت امکان همه را کنترل و در صورت وجود ایراد در هر یک عملیات را قطع کنید.
 • تمام مدارهای الکتریکی را پیش از برق‎رسانی کنترل نمایید.
 • مطمئن شوید تمام تجهیزات و لوله کشی‎ها ارت شده اند.
 • قبل از وارد کردن سیال به مواد، برق را به لوازم الکتریکی وصل کنید تا ببینید کار می‎کنند یا نه.
 • تمام قطع کننده‎های اضطراری برقی و تجهیزات خاموشی را تست کنید.
 • برق مدارهای الکتریکی را قبل از اعمال سیال قطع کنید.
 • قبل از بستن بویلر یا مخازن تحت فشار بررسی کنید که هیچ فرد یا ابزاری داخل آن ها باقی نماند.
 • اطمینان حاصل کنید که سیستم‎های دارای سیال بسته و آماده دریافت سیال قبل از باز کردن شیر باشد.
 • هواکش‎ها نیز باید باز باشد تا امکان ورود سیال فراهم گردد.
 • اگر دستگاه کاهنده فشار در مسیر قرارداد از فردی بخواهید تا مراقب فشار باشد.
 • افرادی را برای شناسایی نشتی لوله‎ها و تجهیزات مامور کنید. با پر شدن سیستم هواکش‎ها را مسدود کنید.
 • از میزان مورد نیاز سیالات مختلف آگاهی به دست آورده و زمان مورد نیاز را تخمین بزنید.
 • مراقب نشتی‌ها و انحرافات احتمالی سیال نیز باشید.
 • سطح پر شونده‌ها را حتی الامکان کنترل کنید تا از آنچه در حال اتفاق افتادن است غافل نشوید.

پر کردن سیستم‌ها

 • سیستم‌ها را به آرامی پر کنید.
 • حتی الامکان شیرهای بای پس نصب کنید. حتی اگر سرعت را کاهش می‌دهد.
 • فردی که کنترل فرایند پر کردن سیستم را به عهده دارد نباید به هیچ عنوان پست خود را ترک کند و باید بلافاصله پس از اتمام عملیات پر کردن سیستم و بستن شیر، آن را به مسئول اطلاع دهد.
 • شیرهای هواکش‌ها را کنترل و با رسیدن سطح آب به آن، شیرها را ببندید.
 • پس از اتمام کار دوباره هواکش را باز کنید تا اگر هوا به تله افتاده است بتواند خارج گردد.
 • زمانی که سیستمی را با گاز قابل تراکم پر می‌کنید، توسط تست کننده‎ها باید آن را تست و هوازدایی کنید. این کار با این ترتیب است که از بالاترین و پایین ترین نقطه دریچه‎ها را باز کنید تا در صورتیکه گاز مورد نظر سبک‎تر یا سنگین‎تر از هوا باشد در هر دو صورت امکان تخلیه هوا  وجود داشته باشد.
 • اجازه دهید سیستم‎ها به آرامی به فشار مورد نظر برسند، در عین حال مراقب وجود نشتی هم باشید. در صورتیکه مخزن گازهای متراکم دارای خرابی باشد، گاز به صورت انفجاری منبسط خواهد شد. بنابراین باید در واحد، امکاناتی برای شناسایی نشتی احتمالی و تغییر شکل مخازن وجود داشته و به طور مداوم آن‎ها را کنترل نمایید.
 • تمام سیستم‎ها را پس از پر کردن مطابق دستورالعمل، آزمایش هیدرواستاتیکی نمایید در هنگام پر کردن باید کسی را به عنوان مسئول پمپ یا شیری که عملیات پر کردن را انجام میدهد گماشت.
 • در حین انجام آزمایشات هیدرواستاتیکی کلیه مدارات برقی متصل به سیستم را کنترل نمایید تا احیانا به طور نامطلوب از جای دیگری اتصال در نگیرد.
 • پس از جدا کردن دستگاه تست مجددا تمام اتصالات و مدارها را کنترل کنید.
 • در نهایت، مطمئن شوید که تمام آزمایش‎ها و مستندسازی‎ها انجام گرفته است. اسناد باید حاوی اطلاعاتی باشد که نشان دهد شما واقعا عملیات لازم را انجام داده‎اید.
پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
تقسیم بندی انواع بویلر

را اندازی سیستم های جبرانی

وقتی کلیه تست‎های فشار انجام شد، به ترتیب شروع به بهره‎برداری سیستم‎ها نمایید. نرم کننده‎های آب، قلیازداها و غیره باید در مدار قرار گرفته و آب را به سیستم بویلر برسانند.

باید تا قبل ازینکه آب به حالت مطلوب برسد ان را به خارج از مدار تخلیه نمود. اگر پیمان کار نصب شلخته باشد، گل، تکه‎های جوش کاری و… هم از داخل تجهیزات بیرون خواهد آمد که در این صورت باید تمیز کاری اساسی صورت گیرد.

روشن کردن بویلر

 • گستره احتراق پذیری به قدری باریک است که به وجود آوردن وضعیت مناسب برای احتراق بسیار دشوار است. در بویلرهای احتراق ثابت تمام اندازه گیری‎ها را که برای فراهم کردن میزان جریان هوای مناسب ضروری است انجام دهید.
 • در این بویلرها (بویلر احتراق ثابت نیاز به اعمال تنظیمات ندارد) باید جریان هوا را برای وضعیت حداقل احتراق تنظیم نمایید.
 • تنظیم کردن نفت کوره در حداقل آتش باید سریع انجام گیرد. تنها مشکل آن می‎تواند لوله کشی نامناسب باشد که بین سایر چیزها هیچ برگشت نفت کوره‎ای ندارد. اگر بویلری را بدون خط برگشت نفت کوره نصب کنید درحال آماده کردن آن برای انفجار کوره هستید.
 • پیش از باز کردن شیرهای سوخت، مطمئن شوید اتومایزر سوخت در داخل مشعل نباشد.

تنظیم فشار سوخت مشعل

این بار به دنبال فشار سوخت مشعل هستید. این یک فشار کاری برای مشعل احتراق ثابت است یا یک فشار خاص برای مشعل تنظیم شونده. مشعل‎هایی که تحت فشار اتمیزاسیون انجام می‎دهند از قوانین جریان و افت فشار تبعیت می‎کنند، اما مشعل‎هایی که توسط هوا یا بخار اتمیزاسیون را انجام می‎دهند نه.

اگر نمی‎توانید اطلاعات مورد نیاز را از دستورالعمل بگیرید از نصف فشار فشارسنج برای مشعل‎های احتراق ثابت و ۵/۱ آن را برای مشعل‎های تنظیمی و ۱۶/۱ برای مشعل‎های اتمیزاسیون توسط بخار یا هوا در نظر بگیرید. نصف مقدار فشارسنج در فصل اندازه گیری‎ها عنوان می‌شود.

وقتی که به فشار مطلوب رسیدید می‎توانید آن را تثبیت نمایید. شیر کنترل گردش داخلی نفت کوره را ببندید و بویلرهای تنظیمی را در آتش کم قرار دهید. به آرامی شیر اصلی سوخت را در حالی که فشار مشعل را تحت نظر دارید باز کنید.

آرام به این خاطر که ممکن است با به وجود آوردن اختلال در جریان سوخت به سایر بویلرها باعث خاموش شدن واحد شوید. فشار مشعل باید سریعا به فشار خط سوخت چون مسیر شیر گردش داخلی را بسته‎ایم.

چرا اجازه نمی‎دهیم سوخت وارد اتومایزر شود؟

حال شما می‎دانید چرا اجازه نمی‎دهیم سوخت وارد اتومایزر شود؟ چون در صورت نشتی شیر اطمینان ممکن است سوخت از دهانه مشعل یا دریچه ای که ایجاد کرده‎ایم به بیرون اسپری شود.

در صورت وجود این نشتی باید حتما راه اندازی متوقف شده و به سازنده اطلاع داده شود. اما در صورت عدم وجود نشتی می‎توان کار را ادامه داد. شیر کنترل گردش داخلی را شکسته و آهسته آن را باز کنید تا به فشار مورد نیاز در پشت مشعل برسید سپس به آرامی شیر تغذیه را در حالی که فشار سوخت را کاملا تحت کنترل دارید باز کنید.

ایجاد فشار کاری مناسب

نه، هنوز تمام نشده. ایجاد کردن فشار کاری به این سادگی هم نیست. شما آنقدر که نگران جریان هستید نگران فشار نیستید. مقدار دبی باید برای بویلرهای احتراق ثابت همان مقدار طراحی و برای بویلرهای تنظیمی %۵۰-۲۰ آن باشد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
ضربه قوچ یا ضربه چکش چیست؟

پس از این که موقعیت نهایی شیر کنترل را مشخص کردید می‎توانید شیر گردش داخلی را طوری تنظیم کنید که به فشار مطلوب احتراق نرم برسید. از آنجایی که گاز طبیعی را گردش داخلی نمی‎کنید نمی‎توانید وضعیت احتراق را با اندازه گیری دبی تضمین نمایید.

رگولاتور فشار چیست؟

در واحد‎های احتراق ثابت رگولاتور فشار باید تنظیم گردد. رگولاتور فشار در مشعل تنظیمی باید با میزان تغذیه طراحی تنظیم گردد. با اجرای احتراق اولیه فشار احتراق را به میزان مطلوب خواهیم رساند.

فشار احتراق لزوما آتش کم نیست اما معمولا این چنین است. بعضی مشعل‎ها در دبی‎های پایین‎تری نسبت به مقدار مورد نیاز در احتراق کار می‎کنند که به شما باید این مسئله را در واحد خود معین کنید. در اکثر بویلرها آتش کم همان وضعیت احتراق است.

لازم است که آتش کم تنظیم شده و قابل اطمینان باشد زیرا برخی مسایل احتراق را ناپایدار کرده و امکان انفجار را هم به وجود می‎آورد. شیرهای کنترل دبی سوخت هرگز نباید بسته باشد. آن‎ها باید در وضعیت حداقل قرار گیرند.

کنترل‎های جریان هوا هم باید در حالت آتش کم در وضعیت استاپ مکانیکی قرار گیرد، تا دمپرها در صورت نشتی بیش از اندازه خود به خود بسته نشود.

امور پیش از احتراق

 • پیش از تولید احتراق در بویلر آب را تا اندازه سطح پایین سطح سنج در بویلر پر کنید (حدود یک اینچ).
 • مطمئن شوید شیر هواگیری در بالای بویلر باز است و هوا نمی‎تواند از آن خارج گردد. وقتی آب از حالت سرد تا جوش گرم می‎شود به اندازه‎ای حجیم می‎شود که سطح سنج به بالاتر از نصف می‎رسد.
 • در بویلرهای نامعلوم، (در بعضی موارد) لازم است قبل از رسیدن به دمای کاری، مقداری از آب تخلیه گردد زیرا بویلر در مقایسه با فضای انبساطی در درام حجم زیادی دارد. شما باید این مقدار را به اندازه مطلوب برسانید.
 • از این نقطه به بعد باید مراقب سطح آب باشید. وقتی سطح آب در اندازه گیر قابل دیدن است، آنجا زمان تست قطعی در شرایط کم آبی است. صحت این کار در بویلر تازه دوچندان دارد. در انجام آن هیچ مسیر بای پسی نباید باز باشد تا از عملکرد درست آن مطمئن شویم.
 • از صحت روال آزمایش مطمئن شوید، افت سطح آب را در اثر تبخیر با تخلیه مقداری از آب شبیه سازی کنید. به این ترتیب، افت سطح آب را در اثر تبخیر با تخلیه مقداری از آب شبیه سازی کنید. به این ترتیب، این سطح آب به میزان تنظیم شده برای قطعی می رسد. اگر مشعل خاموش نمی‎کند تا تعمیر شدن آن راه اندازی را به تعویق بیندازید.
۰/۵ (۰ نظر)

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید