عوامل مؤثر در کاهش هزینه های دیگ بخار

2355 بازدید

۱۳۹۶-۰۸-۱۹

می توان اطمینان داشت که تأمین اعتبار برای بالا بردن راندمان دیگ خانه نه تنها هزینه نیست بلکه یک سرمایه گزاری کاملاً سودآور است. هزینه های دیگ بخار توسط دو عامل زیر سنجیده می شود:

  1. هزینه تولید بخار شامل: هزینه سوخت (انرژی)، فشار بخار تولیدی، میزان  کندانس برگشتی و در نتیجه آنتالپی آب تغذیه و راندمان.
  2. هزینه بکارگیری بخار شامل: برق، مواد شیمیایی، آب و فاضلاب، پرسنلی، نگهداری و دفع زباله.
کاهش هزینه های دیگ بخار

عوامل مؤثر در کاهش هزینه های دیگ بخار

هزینه های تولید بخار

سوخت

اساساً انرژی بیشترین سهم را در هزینه چرخه عمر یک دیگ خانه دارد هزینه چرخه عمر به صورت “ارزیابی تجمعی هزینه های یک بویلر در طول دوره عمر آن” معرفی می گردد. دوره عمر یک دیگ بخار مدت زمان بین خرید بویلر تا خارج شدن از بهره برداری و اسقاط آن است.

اهداف اصلی هزینه یابی چرخه عمر عبارتند از: ارزیابی مؤثرتر شرایط و گزینه های سرمایه گذاری، در نظر گرفتن تأثیرات تمامی هزینه ها به جای هزینه های سرمایه گذاری اولیه به ویژه  هزینه های انرژی و تعمیر و نگهداری؛ امکان مقایسه بهتر و در نتیجه تصمیم گیری مناسب تر بین گزینه های رقابتی و همچنین پشتیبانی از مدیریت مؤثر سرمایه گذاری ها در طول چرخه عمر بویلر.

بنابراین ویژگی کلی هزینه چرخه عمر، ایجاد یک ارتباط روشن بین تصمیمات سرمایه گذاری، هزینه های تعمیر و نگهداری و ایمنی در حین بهره برداری و اندازه گیری هزینه های کلی تحویل یک بویلر از مرحله تولید تا مصرف و نصب و بکارگیری تا کنار گذاشته شدن و ارزش اسقاط است.

فشار بخار

هرچه  فشار بخار تولیدی کمتر باشد بالطبع آنتالپی تولید بخار نیز کمتر خواهد بود؛ در نتیجه به انرژی کمتری نیاز است. اما این بدان معنا نیست که چنانچه فشار بویلر را پایین بیاوریم از هزینه های تولید بخار کاسته خواهد شد. بخار را می بایست با بیشترین فشار ممکن تولید و با کمترین فشار ممکن مصرف نمود.

کندانس برگشتی

هرچه میزان کندانس برگشتی بزرگتر باشد در نتیجه دمای آب تغذیه بالاتری رفته و در کاهش هزینه ها مؤثر خواهد بود.

راندمان

چنانچه بویلر راندمان پایینی داشته باشد هرچه قدر هم در سایر آیتم ها مراتب را رعایت کنیم هزینه تولید بخار افزایش خواهد یافت.

سایر هزینه ها

هزینه نهایی تولید بخار هزینه های زیر را نیز در بر دارد:

  1. برق
  2. مواد شیمیایی
  3. آب و فاضلاب
  4. پرسنلی
  5. نگهداری
  6. دفع زباله
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
برچسب ها:

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید