کنترل کننده های دیگ بخار

4606 بازدید

۱۴۰۰-۰۴-۲۲

کنترل کننده ها:

بعضی از کنترل کننده های دیگ بخار کاملا فیزیکی و مکانیکی و برقی (مانند لول کنترل و پرشرسوییچ) و بعضی ها کاملا الکتریکی( مانند فتوسل) و بعضی ها مکانیکی (سوپاپ اطمینان)

بررسی خطرات ناشی از خراب بودن کنترلر ها:

هر کدام از موارد فوق سالم نباشد ایجاد خطر میکند و اکنون به موارد فوق تک تک اشاره میکنیم:

کنترل کننده های دیگ بخار

کنترل کننده های دیگ بخار

کنترل کننده های الکتریکی دیگ بخار:

ایراداتی که ناشی از خراب بودن فتوسل پیش می آید به شرح زیر میباشد:

از آنجاییکه میدانیم، با ایجاد جرقه در مدار مشعل، فتوسل وارد عمل میشود و تا زمانی که شعله کامل گردیده و جرقه کامل قطع گردد. به محض اینکه سوخت کامل شد فتوسل به یک رله فرمان می دهد، که مدار برق موتور تایمر قطع کردد. تازمانی که دیگ بخار روشن است فتوسل مدار الکتریکی را ثابت نگه می دارد و تغییراتی ب جز اینکه شعله بوسیله کنترل کننده های دیگر خاموش نشده عملی دیگر انجام نمی دهد.

به محض خاموش شدن شعله، فتوسل مجداٌ از مدار خارج شده و به کنترل های دیگر از جمله شیر سوخت، فرمان قطع صادر می نماید چنانچه شیر سوخت، در زمان خاموش بودن مشعل(از نظز مکانیکی و الکتریکی) بعللی زیر بار باشد باعث خواهد شد که سوخت وارد محفظه دیگ بخار شود و تبدیل به گاز شود.

چنانچه جرقه ای خارج از حالت عادی ایجاد گردد، باعث انفجار شدید خواهد شد و اگر مشعل در حالت نرمال باشد و جرقه بی مورد ایجاد نشود باز سوخت مایع تولید خطر می کند مگر اینکه سوخت تجمیعی به وسیله ای خارج گردد.

کنترل کننده های مکانیکی:

مهم ترین آنها سوپاپ اطمینان می باشد که زمانیکه فشار داخل دیگ بخار از حالت نرمال زیاد تر گردید فنر داخل سوپاپ جمع شده و ست از محل نشیمن جدا شده و بخار یا آب داخل دیگ گه باعث فشار بوده از آن خارج شده و حالت خطر مرتفع میگردد.

مزیت سوپاپ اطمینان این می باشد که در اثر عملکرد اشتباه صدایی شدید از خود تولید می کند که اپراتور را از حالت غیر عادی دیگ بخار آگاه می سازد.

کنترل کننده های دو گانه:

که دارای عمل دوگانه برقی و مکانیکی می باشند. که مهم ترین آنها لول کنترل می باشد.

لول کنترل در دیگ های بخار قابل استفاده هست که سطح آب داخل دیگ را کنترل کند. در دیگ های آبگرم کار آیی ندارد. این سیستم دارای دو نوع کنترل میباشد.

نوع اول:

که امکان دارد به طریق مغناطیسی یا به وسیله جیوه انجام شود. در اثر کم و زیاد شدن سطح آب در داخل دیگ بخار، به پمپ تغذیه فرمان می دهد که از طریق مدار الکتریکی باردار شده و آب را با فشار لازم وارد محفظه می نمایدو برعکس وقتیکه سطح آب به حد مورد نیاز رسید جریان آب را قطع می کنند.

نوع دوم:

چنانچه آب داخل دیگ بخار از حالت نرمال پایین تر باشد، و پمپ تغذیه عمل نکند از طریق کنترل کننده اصلی، در داخل تابلو، دستور خاموشی مشعل صادر و آژیر خطر به صدا در می آید. از نظر ساختمانی این سیستم دارای پوسته، فلوتر، میله فلوتر، لوله هدایت میله فلوتر، و سیستم هدایت جریان برق، که در بالا ذکرشد، امکان دارد کنترل برقی، مغناطیسی و جیوه ای باشد.

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۱ میانگین: ۵]
پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
تجهیزات ‎تله ‎بخار

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید