رابطه پرشر سوئیچ و دما

3974 بازدید

۱۳۹۸-۱۲-۱۴

رابطه بین پرشر سوئیچ و دما در بویلر ها یک ارتباط ناشناخته هست، بیشتر اپراتور ها رابطه بین پرشر سوئیچ و فشار را میدانند که در ادامه به هردوی آنها میپردازیم.

رابطه بین پرشر سوئیچ و دما

رابطه بین پرشر سوئیچ و دما

پرشر سوئیچ و دما

بویلری که سیالی را تبخیر می کند همیشه باید دارای سوییچ فشار بالا برای خاموش کردن مشعل یا ایزوله کردن منبع حرارت در صورت افزایش شدید فشار باشد. بویلرها باید دارای سوییچ دما بالا هم باشند.

در برخی موارد بویلرهای گرم کن دارای منبع انبساطی هستند که باز هم سوییچ فشار بالا نصب شود. سیستم های آب گرم باید سوییچ فشار پایین هم داشته باشند تا در فشارهای خیلی پایین سیستم که ممکن است بخار تولید شده و جریان سیال را مسدود کند یا موجب چکش آبی شود سیستم را خاموش کند.

تمام سوییچ های محدودیت بالا باید به صورت دستی تنظیم شوند. در برخی قوانین به عنوان سوییچی در نظر گرفته می شود که وقتی توسط فشار یا دمای بالا باز بسته نشود تا اینکه اپراتور کلید آن را فشار دهد. من چنین سیستم های را ترجیح می دهم. در اکثر موارد سوییچ دور از دسترس اپراتور قرار دارد.

سوئیچ های کنترل کننده دما و فشار

علاوه بر سوییچ محدودیت بالا بویلر می تواند سوییچ کنترل دما و فشار هم داشته باشد که کنترل روشن/خاموش بویلر را انجام دهد. همه این سوییچ ها مستقیم متصل می شوند تا دما و فشار واقعی بویلر را اندازه بگیرند.

موقعیت نصب سوئیچ های کنترل

موقعیت و ارتباط بین پرشر سوئیچ و دما سوییچ دما مهم است. سوییچ های فشار، هیچ شیری برای جدا کردن آن ها از بویلر ندارند و باید در صورت وجود در حالت باز قفل شده باشند. خطوط سنجش سوییچ فشار هم ممکن است مانند خطوط فشارسنج مسدود شوند. سوییچ فشار باید حتما سیفون یا لوله ای برای به تله انداختن مایع در سوییچ داشته باشد تا سوییچ را در برابر دمای بالای بخار محافظت کند.

نگرانی دیگر در مورد سوییچ های فشاری که از سوییچ های جیوه ای استفاده می کنند نصب سوییچ است. اگر روی سیفون نصب شود ممکن است با تولید فشار در بویلر کج شود، چون سیفون می خواهد درست مثل لوله بوردون فشارسنج راست شود و ممکن است نقطه کاری سوییچ را تغییر دهد.

سوئیچ حباب گرمایی

اگر سوییچ حباب گرمایی در درون بویلر نصب می شوند وقتی به صورت مجزا نصب می شوند تا سیم ها و سوییچ ها را از دماهای بالا محافظت کنند ممکن است بین حباب و دیافراگم سوییچ، لوله مویین وجود داشته باشد، پس مایع در حباب منبسط شده (با افزایش گرما) و مقداری از آن با فشار وارد لوله مویین می شود که با هل دادن آن به داخل محفظه دیافراگم آن را منبسط کرده و سوییچ را فعال می کند.

اگر لوله مویین خم شد انتهای مسطح حباب متورم شده و فضای بیش تری برای انبساط مایع به وجود می آورد. تورم انتهای حباب مثل فنر عمل می کند و فشار را روی مایع حفظ می کند تا نهایتا سوییچ را فعال می کند. پس از خنک شدن بویلر، تورم خوابیده و یا حتی در هم فرو می رود و اختلاف فشار حاصل سوییچ را مجددا باز می کند.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
دسته بندی و انتخاب خشک کن صنعتی

جاری شدن خیلی آرام مایع در محدوده موجب تاخیر در عملکرد سوییچ می شود که راهی جز تعویض سوییچ ندارد. اگر محدودیت به خاطر تکرار وضعیت باشد لوله مویین کاملا بسته شده و سوییچ کار نخوهد کرد.

از آنجایی که سوییچ معمولا روی بویلر یا درام نصب می شود عدم توجه به آن چندان غیرعادی نیست. حرارتی که از بویلر می تابد و از بدنه نشت می کند جریان های هوایی چرخشی را در اطراف بویلر و ترمیم آن ایجاد می کند. جریان هوا می تواند یک دقیقه گرم و بعد سرد شود. بنابراین هوای اطراف سوییچ فشار و دما، تنفس بدنه سوییچ را افزایش داده و غبار را به درون آن می فرستند و عملکرد آن را مختل می نمایند، پس باید آن ها را تمیز کنید.

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید