رگلاتور چیست؟

36 بازدید

۱۳۹۷/۰۱/۱۶

وظیفه رگلاتور تأمین فشار ثابت مورد نیاز مشعل است. برای انتخاب سایز مناسب رگلاتور به فشار ورودی، فشار خروجی و حداکثر جریان گاز نیاز است. عملکرد رگلاتور بر اساس برآیند نیروهای فنر، نیروی اختلاف فشار ورود و خروج و نیروی حاصل از وزن قطعات خواهد بود.

رگلاتور چیست؟

رگلاتور چیست؟

مراحل عملکرد رگلاتور

مراحل عملکرد رگلاتور به شرح زیر می‎باشد:

گاز با فشار وارد رگلاتور شده و از آن می‎گذرد. این عمل تا آنجا ادامه پیدا می‎کند که فشار بعد از رگلاتور به فشار تنظیم شده برسد. در این فشار، گازی که توسط خط سنس وصل شده از پایین دست رگلاتور به زیر دیافراگم آمده است، سبب بالا رفتن دیافراگم شده و مسیر را مسدود می‎کند.

زمانی که مشعل شروع به کار می‎کند و شیر برقی باز می‎شود؛ با افت فشار گاز بعد از رگلاتور فشار زیر دیافراگم کاهش یافته و فنر دیافراگم را به پایین هل می‎دهد و در نتیجه مسیر خروجی مجدداً گشوده می‎شود. نیروی وارد شده از بالا توسط فنر با فشار خروجی گاز در زیر دیافراگم موازنه شده و در نتیجه فشار خروجی همواره ثابت می‎ماند.

با توجه به آنکه تنظیم فشار خروجی به کمک فنر انجام می‎شود و یک فنر نمی‎تواند رنج وسیعی از فشار را پوشش دهد، تولید کنندگان، رگلاتور را با فنرهای مختلف که رنگ‎بندی مختلف مشخص شده‎اند ارائه می‎دهند. بدین ترتیب کاربر می‎تواند با مراجعه به کاتالوگ سازنده با توجه به فشار مورد نیاز سیستم فنر مناسب را انتخاب کند.

انتخاب رگلاتور

انتخاب رگلاتور مناسب برای مشعل مستلزم محاسبه گاز مورد نیاز مشعل و اعمال ضریب اطمینان در آن است. رگلاتور گاز باید بتواند ۳۰ درصد گاز مورد نیاز مشعل را تأمین نماید. فشار گاز خروجی از رگلاتور نیز برای مشعل‎های تا ظرفیت ۵۰۰,۰۰۰ کیلوکالری در ساعت حداقل ۲۰ میلی بار و برای مشعل‎های ۵۰۰,۰۰۰-۱,۵۰۰,۰۰۰۰ کیلوکالری در ساعت حداقل ۵۰ میلی بار و در ظرفیت‎های بالاتر ۱۰۰ الی ۱۵۰ میلی بار تنظیم می‎گردددد

برچسب ها:

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید