نصب پمپ تغذیه دیگ بخار

3033 بازدید

۱۳۹۶-۱۱-۱۱

پمپ‎‎‎‎‎‎‎‎های تغذیه دیگ بخار جریان معینی از آب را به منبع دیگ بخار منتقل می‎کنند. پمپ‎ها به روش‎های متفاوتی می‎توانند نصب گردد که در این نوشته به شرح هریک از آنها می‎پردازیم. نصب صحیح دستگاه تأثیر مستقیم بر عملکرد دستگاه خواهد داشت.

نصب پمپ تغذیه دیگ بخار

نصب پمپ تغذیه دیگ بخار به روش‎های زیر صورت می‎گیرد:

 1. استارت استاپ on/off
 2. همراه با شیر کنترل Through feel valve
 3. همراه با شیر کنترل و دور متغیر Through feed valve and variable speed
 4. دور متغیر Variable speed
نصب پمپ تغذیه دیگ بخار

نصب پمپ تغذیه دیگ بخار

استارت استاپ

روش استارت استاپ متداول‎ترین روش نصب پمپ دیگ بخار می‎باشد. در این روش فرمان قطع و وصل پمپ از طریق لول کنترل دیگ بخار به تابلو برق بویلر ارسال شده و چنانچه سطح آب در دیگ بخار بیش از حد معمول کم شود، پمپ بطور خودکار روشن شده و پس از تزریق آب مورد نیاز به منبع و بالا بردن سطح آب دستگاه خاموش می‎گردد.

روش استارت استاپ در دیگ‎های بخار فایرتیوپ کاربرد وسیعی دارد. طریقه نصب با این روش بسیار ساده بوده و در مقایسه با روش‎های دیگر نسبتاً کم هزینه‎تر می‎باشد. اما این روش دارای معایبی نیز می‎باشد.

آب داخل دیگ بخار همواره دمایی بالاتر از آب تغذیه دارد. در نتیجه ورود آب با دمای پایین و با حجمی بیشتر از میزان تولید بخار ممکن است باعث کاهش تولید بخار گردد. همزمان با تولید بخار کمتر، فشار نیز کاهش می‎یابد و سطح آب دستگاه بالا می‎رود؛ تمامی این عوامل در نهایت موجب مرطوب شدن بخار و کاهش کیفیت بخار خروجی خواهند شد.

این مشکلات در شرایط زیر ممکن است حادتر گردند:
دمای پایین آب تغذیه

چنانچه فشار کار بویلر ۱۰ بار باشد، دمای آب اشباع در آن ۱۸۴/۱۲۳ درجه سانتیگراد خواهد بود. حال چنانچه دی اریتور درست عمل نکند و آب تغذیه سرد باشد (مثلاً ۶۰ درجه سانتیگراد) اختلاف دمای آب تغذیه و آب منبع حدود ۱۲۵ درجه سانتیگراد خواهد بود. ورود آب سرد به داخل بویلر می‎تواند موجب شوک حرارتی در داخل بویلر شده و ممکن است آن را کاملاً از کار اندازد.

بکارگیری بویلر در فشار بسیار پایین‎تر از فشار طراحی

پمپ بویلر در زمان ساخت بر اساس حداکثر ظرفیت تولید بخار و فشار عملکردی دیگ به اضافه یک ضریب اطمینان بین ۱۵-۱۰ درصد انتخاب و نصب می‎شود. حال چنانچه بویلری که برای تولید بخار در فشار خاصی طراحی و ساخته شده است در فشار پایین بکار گرفته شود نقطه عملکرد پمپ به سمت راست منحنی حرکت می‎کند.

یک راه حل توصیه نشده برای این مشکل تنظیم شیر تغذیه بویلر است. در زمانی که دیگ بخار در بار کامل مشغول بکار است شیر تغذیه را با آزمون و خطا ذره ذره ببندیم تا به نقطه‎ای برسیم که پمپ تغذیه در بار کامل خاموش نشود و بطور دائم مشغول بکار باشد.

در این وضعیت شیر تغذیه اجازه ورود جریان آب بیش از میزان بخار تولیدی را نمی‎دهد بدین ترتیب چنانچه فشار بویلر به هر دلیل افت کند شیر نیمه باز تغذیه اجازه تزریق جریان زیاد به یکباره به داخل بویلر را نمی‎دهد.

افت فشار ناشی از زیرآب زنی

زمانی که دیگ بخار در بار کامل مشغول بکار است چنانچه اوپراتور عمل زیرآب زنی را انجام دهد پمپ تغذیه علاوه بر تأمین آب تبخیر شده، آب تخلیه شده از طریق زیرآب زنی را نیز باید تأمین کند.

جایگزینی این حجم زیاد آب با آب تغذیه در دمای پایین‎تر خود به افت فشار بویلر می‎انجامد و در نتیجه نقطه عملکرد پمپ به سمت راست منحنی حرکت خواهد کرد در نتیجه امکان بروز کاویتاسیون تشدید شده و دبی پمپاژ افزون می‎شود و این اتفاق را تشدید می‎کند.

بعضاً در دیگ‎خانه‎هایی که دمای آب تغذیه کمتر از ۱۰۰ درجه سانتیگراد است و اپراتور نیز زمان زیرآب زنی را زیاد در نظر می‎گیرد افت فشار بویلر تشدید شده و سطح آب به یکباره بالا می‎رود. در این شرایط کنترلر بویلر فرمان خاموش شدن پمپ و مشعل را صادر می‎کند و سیستم از کار می‎ایستد.

همراه با شیر کنترل

در این روش شیر کنترل بین پمپ و دیگ بخار نصب می‎گردد که فرمان خود را از لول سنسور دیگ بخار دریافت می‎کند و با توجه به میزان بخار تولیدی و سطح آب بویلر میزان جریان پمپ را کنترل می‎کند. در این روش پمپ دائماً در حال کار خواهد بود و لازم است مسیر بای‎پس نصب گردد.

مزایای نصب پمپ تغذیه با روش شیر کنترل
 1. آب تغذیه دقیقاً به میزان بخار تولید شده از بویلر به آن تزریق می‎شود و در نتیجه مشکل افت فشار و کاهش تولید بخار بوجود نخواهد آمد و کیفیت بخار را در سطح بالا نگاه می‎دارد.
معایب نصب پمپ تغذیه با روش شیر کنترل
 1. مصرف برق بیشتر به دلیل کارکرد دائم پمپ
 2. نیاز به خط بای‎پس
 3. هزینه اولیه بالا

همراه با شیر کنترل و دور متغیر

این روش مشابه روش قبل می‎باشد با این تفاوت که پمپ با دور متغیر عمل می‎نماید و بدین ترتیب در مصرف برق پمپ صرفه‎جویی می‎شود و اختلاف فشار در دو طرف شیر تغذیه را برابر نگه می‎دارد.

دور متغیر

در این روش احتیاجی به شیر کنترل نمی‎باشد، پمپ توسط لول سنسور کنترل شده و میزان جریان پمپ نسبت به میزان تولید بخار تغییر می‎کند. این روش دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به ذکر آنها می‎پردازیم.

مزایای نصب پمپ تغذیه با روش دور متغیر
 1. عملکرد نرم و تزریق آب به بویلر برابر با تولید بخار در آن
 2. صرفه‎جویی در انرژی با عملکرد دور متغیر پمپ
 3. عدم نیاز به شیر کنترل
معایب نصب پمپ تغذیه با روش دور متغیر
 1. پیچیدگی در نصب و اجرا
 2. هزینه اولیه بالا
[تعداد: ۵   میانگین: ۲.۸/۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید