بررسی کلی پمپ در بویلر

5206 بازدید

۱۳۹۹-۰۱-۰۹

بررسی وظیفه پمپ در بویلر

بررسی وظیفه پمپ در بویلر

پمپ چیست؟

پمپ در بویلر ها برای جا به جا کردن مایعات به کار می روند و از نظر طراحی و کاربرد تنوع بسیار زیادی دارند.

کاربردهای پمپ در بویلر چیست؟

کاربرها شامل پمپاژ آب تغذیه، کندانسیت، سوخت، فاضلاب و غیره در واحد بویلر است.

طی زمان، استفاده از پمپ ها در هر کاربری انحصاری شده است و روش پمپاژ و ساخت خاصی برای هرکدام به وجود آمده است. در نتیجه به ندرت کمترین انحرافی را در نوع پمپ مورد استفاده برای کار خاصی خواهید دید.

پمپ های فشار قوی از چه نوع هستند؟

پمپ های فشار قوی تغذیه و کندانسیت معمولا از نوع گریز از مرکز (سانتریفیوژ) هستند.

پمپ های فشار ضعیف از چه نوع هستند؟

انواع فشار ضعیف یا کم حجم از نوع توربینی خواهند بود.

کاربرد پمپ های مارپیچی کجاست؟

نفت کوره توسط پمپ های جا به جایی مثبت مارپیچی یا دنده ای منتقل می شود.

آیا پمپ های سانتریفیوژی در آینده منقرض خواهند شد؟

پیشرفت تکنولوژیکی در آینده یکی از قوانین را دستخوش تغییر خواهد کرد. اگر چیزی بهتر از نوع سانتریفیوژ به وجود آید کاهش چشم گیری در مصرف برق حاصل خواهد شد. چون بازده اکثر این پمپ ها کم تر از ۵۰% است.

عمر پمپ در بویلر ها چگونه است؟

پمپ ها، مایعات و سیالات تراکم ناپذیر را جا به جا می کنند و در عین حال از عناصر بسیار ضروری واحد بویلر هستند. پمپ های جدید به قدری قابل اطمینان هستند که تا زمان خراب شدن توجه چندانی به آن ها نمی شود.

من پمپ هایی را دیده ام که سالیان دراز در حال کار بوده اند به طوری که حتی پلاک مشخصات آن نیز پوسیده شده است. پمپ ها عمر دایمی ندارند و ظرفیت و قابلیت آن ها به مرور زمان کاهش می یابد و راندمان پمپ هم از این قاعده مستثنی نیست و شاید مصرف برق پمپ های بسیار کهنه حتی دوبرابر انواع جدید باشد.

کنترل عملکرد پمپ، کاری ضروری و عاقلانه است.

نحوه تعیین پمپ ها در یک واحد بویلر

پمپ ها معمولا بزرگ تر از اندازه مورد نیاز در نظر گرفته می شوند. معمولا ظرفیت پمپ های تغذیه بویلری به قدری است که هر کدام می توانند بار کامل را پوشش دهند. برخی مهندسان نادان سه یا چهار پمپ با ظرفیت یکسان را برای بویلر در نظر می گیرند و در این شرایط اپراتور قادر به انتخاب پمپی که بتواند با بار موجود مطابقت داشته باشد، نخواهند بود.

در بسیاری موارد جایگزین کردن پمپ تغذیه بویلر با پمپی که به سختی بتواند جواب گوی بار از دو پمپ دارید (n) ظرفیت آن ها باید طوری باشد که بتوان پیک بار را تامین کند و اگر چهار پمپ دارید هرکدام باید ۳/۱ پیک بار را تامین کنند.

از آنجایی که پمپ های تغذیه بویلر باید قابلیت تامین آب بویلر را در زمان فعال بودن شیر اطمینان داشته باشند (الزام کد) به هر حال بالاتر از ظرفیت مورد نیاز هستند چون ظرفیت، با کاهش اختلاف به وضعیت عملکردی افزایش می یابد.

پمپ توسط چه نیرویی تحریک میشود؟

به جز در موارد خاص عموما پمپ ها توسط موتورهای الکتریکی تحریک می شوند. انرژی توسط محور فلزی از محرک به پمپ منتقل می گردد. قطعات چرخان پمپ را می توان مستقیما روی شفت متحرک یا شفت خود پمپ سوار کرد. وقتی پمپ شفت خود را دارد مجهز به یاتاقان هایی برای تراز نگه داشتن محور خواهد بود.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
همه چیز درباره سوپاپ اطمینان

نکته در پکینگ پمپ در بویلر

فارغ از کارکرد، چرخش یا انقباض و انبساط، شفت حرکت می کند پس باید جلوی نشتی پمپ گرفته شود.باید اجازه بدهید مقداری نشتی وجود داشته باشد تا به روان کاری اتصال محور و پکینگ کمک کند.

اگر پکینگ به قدری سفت شود که نشتی را کاملا متوقف کند مالیده شدن آن ها به هم موجب زوال هر دو خواهد شد. در حقیقت پیچیدن شفت با پکینگ برای ما عادی بود تا اینکه پمپ های با محور بوش دار برای کمک به رفع این مشکل ساخته شدند.

مقدار نشتی از پکینگ باید چقدر باشد؟

اگر نمی دانید چه مقدار نشتی لازم است دمای نشتی را اندازه گیری کرده و با دمای سیال داخل پمپ مقایسه کنید. اختلاف این دو نباید بیش از ۵°باشد. این مورد در مورد پمپ های تعذیه صادق نیست چون ممکن است سیال داخل پمپ تبخیر شود.

ما معمولا به دنبال جریان کوچکی به بیرون پکینگ هستیم. یعنی چیزی به اندازه نوک مداد. با گذر زمان این مقدار را به دست خواهید آورد. پمپ زمانیکه خیلی کیپ باشد به شما هشدار می دهد چون تا زمانی که جریان به حد کفایت نرسد، بوش یا شفت را خواهد سایید.

ساختمان پمپ می تواند عدم قرار گرفتن پکینگ یا سیل ها را در معرض فشار تخلیه تضمین کند. با طراحی پمپ به صورتی که پکینگ یا سیل تحت کمترین فشار قرار گیرد ساییدگی و نشتی کاهش خواهد یافت. پمپ های آب بندی شده دارای رینگ های فانوسی هستند که امکان انتقال نشتی فشار بالا را به مکش پمپ فراهم می کنند و بقیه پکینگ تخت فشار مکش باقی می ماند.

در مورد پمپ های کندانسیت و غیره که می تواند در فشار کمتر از جو کار کنند، فشار در قسمت مکش که توسط اتصالی از تخلیه پشتیبانی می شود سیال مورد نظر خنک کاری و آب بندی پکینگ را فراهم می کند.

پمپ های مجهز به سیستم سیل محور

پمپ های جدید معمولا مجهز به سیل محور هستند. این یک ساختار خاص با مواد بسیار سخت روی قطعات چرخان و ثابت است که می تواند سیستم را آب بندی کند. این مواد با لقی بسیار کم ماشین کاری می شوند تا در عین حالی که آب بندی را انجام می دهند به هم ساییده نشوند.

در بسیاری از موارد مایع بین دو سطح در تماس تبخیر شده و نشتی در محل مورد نظر دیده نخواهد شد. اکثر آن ها مستلزم خنک نگه داشتن سیل برای کارکرد مناسب هستند که این کار با یک خط از تخلیه پمپ تا سیل انجام می شود.

وقتی مایع محتوی ذرات معلق است با گذر این آب از سیل به آن آسیب خواهد زد پس باید ابتدا آن را فیلتر نمود. گاهی هم این آب به درستی درمحل مورد نظر اعمال نمی شود اگر دو پمپ آثار خوردگی در محل ورود آب به سیل مشاهده کردید باید آن را به سازنده اطلاع دهید. من شاهد مواردی بوده ام که اوریفیس مورد نیاز در لوله سیل در کارخانه نصب نشده بود.

مواد آب بندی باید قادر به تحمل دماهای وضعیت تبخیر باشند. سیل های برخی شفت ها نیازمند کولر برای کاهش دمای مایع هستند. پمپ های سیرکولاسیون HTHW در خط آب سیل دارای کولر و صافی هستند. نگه داری صافی و کولر عامل مهمی برای کارکرد مناسب پمپ است. برای حفظ دمای مایع در رینج مطلوب باید دقت بیش تری به خرج دهید چون سرد شدن زیادی آب عمل شوک حرارتی خواهد بود.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
زنگ زدگی در پیچ و مهره استیل

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

  1. آهاری ۱۳۹۹-۰۱-۰۹

    بسیار عالی

  2. مدیریت سایت ۱۳۹۹-۰۱-۱۰

    سلام دوست عزیز
    از دیدگاه پر انرژی شما سپاس گزارم
    خوشحالیم که مطالب سایت براتون مفید بوده

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید