اهمیت عایق کاری بویلر

2220 بازدید

۱۳۹۸-۰۷-۲۰

نادیده گرفتن اهمیت عایق کاری بویلر

عایق کاری بویلر یکی از آن فاکتورهایی است که به هر دلیل آن گونه که باید به آن پرداخته نمی‎شود. یکی از علت‎های مصرف بالای سوخت و انرژی عدم عایق کاری مناسب است. اپراتور عاقل به خاطر عدم عایق کاری مناسب سوخت اضافی نمی‎سوزاند.

نگرانی بخاطر عوارض آزبست

هر صحبتی درباره عایق کاری نگرانی را در مورد آزبست که هوا را آلوده می‎کند افزایش می‎دهد. واحدهایی که از چنین عایق‎هایی استفاه کرده‎اند باید هزینه بالایی برای تعویض آن‎ها صرف کنند ولی برخی هم آن‎ها را روکش کرده‎اند.

اگر واحد شما جزو دسته دوم است، نگهداری آن جزو اولویت‎ها است. باید تا جای ممکن از خراب شدن پوشش جلوگیری کرده و بازرسی‎های دایمی و کارآمد از آن‎ها انجام دهید.

عایق بندی بویلر

عایق بندی بویلر

نکاتی که در مورد عایق آزبستی باید رعایت کنید:

 • وقتی نیازمند به دسترسی به وسیله‎ای دارید که با عایق آزبستی پوشانده شده باید کارفرما مطلع کنید تا فرد ماهری را مامور این کار کند.
 • قوانین حوزه عایق‎های آزبستی اجازه تخلیه مقدار کم آن را بدون کنترل‌های سازمان محیط زیست می‌دهد و می‌توانید برای اینکار آموزش ببینید.
 • در این صورت از قوانین پیروی کنید. در صورتی که می‎بینید این کار اصولی انجام نمی‎شود باید اعتراض کنید، چون در صورت تنفس گرد آن دچار مشکلات حادی خواهید شد.
 • پس از اتمام کار حتما آزبست را پوشانده و ثبت کنید. وقتی عایق برای عملیات تعمیر یا نگهداری خارج شد حتما آن را در جای خود نصب کنید. تکه‎های آزبست که روی زمین ریخته شده باید کاملا جمع آوری گردد چون ممکن است پراکنده شود. این کار نه تنها اتلاف انرژی است بلکه بسیار خطرناک هم هست.
 • خطر آن‎جایی است که آزبست سقوط کرده و با کسی برخورد کند. چنین اتفاقی چندان هم غیر عادی نیست. من پیشنهاد میکنم هرگز عایق کاری را که شامل بست زدن به ASJ است قبول نکنید. چون بخاطر پوسیده شدن دوام نخواهد کند.
 • حتی کوچکترین عایق لوله باید با ورق گالوانیزه پوشانده شود. برای افزایش طول عمر می‎توانید یک لایه برزنتی هم روی آن بکشید.
 • در فضای باز و جاهایی که ممکن است افراد چیزهایی را که حمل می‎کنند به این آن‎ها بزنند، مثل نردبان، پوشش آلومینیوم چین دار نیز باید دور آن پیچیده شود. لوله‎های گرم مشکل دیگری هم دارند. لوله منبسط می‎شود اما عایق نه.

در شرایط سرد یا رطوبتی عایق کاری بویلر باید چگونه باشد؟

در این شرایط اگر هوا سرد باشد ممکن است بعد از طولی منقبض شود. در عایق بندی طولانی سعی کنید بدون خراب کردن آن تا جای ممکن عایق کاری بویلر را متراکم کنید و سپس ماده جدیدی  را هم تا جا ممکن متراکم کرده و نصب کنید.

پوشش ها باید با حداقل اوریب ۳ اینچ در فضای آزاد بوده و درز طولی آن همیشه باید به طرف داخل برگشته باشد تا آب در آن نفوذ نکند. در خطوط عمودی نیز از  این خاصیت حاصل کنید. سعی کنید این مساله را در داخل فضای بسته هم رعایت کند.

سطوح سطح بزرگ مستلزم نصب عایق‎هایی هستند که خار داشته و توسط واشرهای مخصوصی عایق را جفت کرده و نگه می‎دارد. برای سطوح این عایق‎ها نیز باید از برزنت با روکش آلومینیومی استفاده کنید. پس از انجام عملیات تعمیرات باید محدوده عایق‎ها را به درستی در جای خود نصب کنید.

اگر عایق کاری بویلر خیس شود چه باید کرد؟

اگر رطوبت به قدر باشد که عایق در هم فرو بریزد باید آن را تعویض کنید در غیر اینصورت جازه دهید کاملا خشک شود. عایق خراب یا متراکم به عنوان بخشی از کار سالانه‎ی تمیزکاری تعویض گردد. در جایی که خسارت تکرار می‎شود باید تجدید نظری در مورد محافظت از عایق صورت بگیرد. مثلا ورق گالوانیزه پوشش آن را ضخیم‎تر بگیرند.

در عایق کاری steam boiler خسیس بازی ممنوع

اگر درست و طبق اندازه لوله ضخامت عایق‎ها را در نظر نگیرید در ادامه متوجه خواهید شد که اتلاف انرژی، گرمای محیط، آسیب به تجهیزات و… اتفاق خواهد افتاد.

انرژی هدر رفته در طی یک ماه یا بیشتر شما را مجبور می‎کند ضخامت صحیح عایق را سفارش داده و استفاده کنید.

ضخامت‎های مناسب بر اساس سایز لوله

استفاده از عایق ۱ اینچ برای لوله‎های ۲ اینچ و کوچکتر مناسب است. برای عایق کاری سطوح صاف و بزرگ هم عایق ۲ اینچ جواب خواهد داد. موجودی انبار شما باید محدود به لوله‎هایی باشد که در واحد دارید تا هزینه اضافی خرید و نگه داری انواع دیگری که به درد شما نمی‎خورد تحمیل نشود.

عایق بندی لوله‎های حاوی مواد اشتعال زا

در مورد عایق‎هایی که روی لوله‎های حاوی مواد اشتعال زا هستند (مثل نفت کوره) بیشتر احتیاط کنید. ممکن است، عایق آن را جذب کرده و در آینده مشکل ساز گردد. عایق در محوطه پمپ‎های سوخت، صافی‎ها، مشعل‎ها و لوازم از این دست باید به طور کامل پوشش آلومینیومی از روی لایه برزنتی روی عایق داشته باشد تا از نشتی و در معرض سوخت قرار گرفتن آن جلوگیری گردد.

مراقب عایق‎ها باشید!

هر چند وقت عایق‎ها را ارزیابی کنید. این قانون قدیمی که اگر هر چیزی به قدری گرم باشد که نتوانید دست خود را روی آن نگه دارید باید آن را عایق کنید.

یک اپراتور عاقل همیشه مراقب عایق‎های واحد هست. در اکثر موارد مالک به سختی به خرید عایق تن میدهد. برای او توضیح دهید که هزینه خرید عایق در مصرف سوخت بازیافت می‎شود.

حتی ممکن است با صرفه جویی انجام شده مقداری از آن برای شما به عنوان پاداش در نظر گرفته شود.

عایق بندی در آکروپارس:

گروه صنعتی آکروپارس با استفاده از پشم شیشه، پشم سنگ و سرامیک (نوعی عایق جدید و درجه ۱) لوله ها و بویلر را عایق بندی کرده و بسیار به موضوع سلامتی و آسیب نرساندن به تکنسین‎ها اهمیت میدهد. در عایق بندی های مذکور هیچ گونه آسیبی که آزبست دارد

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

 1. محمد ابراهیم مقدم ۱۳۹۹-۰۹-۱۶

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  سئوال داشتم اگر لوله ای زنگ زده باید کامل تمیز شود وپوسته های آن بریزد وسپس ضد زنگ زده شود و سپس عایق گردد یا فقط مقدار کمی تمیز شود کافی است

 2. مدیریت سایت ۱۳۹۹-۱۰-۰۱

  سلام دوست عزیز
  تمیز کردن لوله های زنگ زده ریسک هست چون ممکنه در لوله ها سوراخ های ریزی ایجاد شده باشه
  اگر تمیز کردید یه مدتی بدون عایق کار کنید تا ببنید از جایی درز داره یا نه در صورتیکه نداشت سپس عایق کاری انجام بدید

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید