شیرهای بخار ، تریم های مهم در بویلر

6477 بازدید

۱۳۹۸-۱۲-۱۹

شیرهای بخار و اهمیت آن ها در بویلر

شیرهای بخار و اهمیت آن ها در بویلر

شیرهای بخار

کدهای بویلر هیچ مفادی برای شیرهای بخار در بویلرهای فشار پایین ندارند اما شاید بخواهید بحث را در مورد بویلرهای فشار قوی دنبال کنید، چون دلایل آرایش شیرها میتواند به واحد کم فشار هم مربوط شود.

برای واحد هایی که بیشتر از دو بویلر دارند؟

وقتی واحدی بیش از یک بویلر دارد که متصل به هدر هستند باید در خروجی بخار هر بویلر دو شیر نصب شود و لوله های رابط بین آن ها باید مجهز به شیر تخلیه جریان آزاد باشد. اولین هدف این نوع آرایش مراقبت از فرد داخل بویلر از طریق بخش تهویه بین دو شیر و ایزوله کردن آن ها از بخار تولیدی توسط بویلر دیگر یا آب گرم است.

با این وجود من در بسیاری از واحدها شیر قطع دوم را ندیده ام و حتی بعضی آن ها شیر تخلیه را هم ندارند. من بویلرسازهایی را به یاد دارم که در داخل بویلر لوله ها را در حالی بیرون می آورند که بخار از پکینگ های شیر نصب شده بالای بویلر نشست می کرد.

اگر بویلرهای شما منحول دارند حتما باید یک جفت شیر نصب کرده و تهویه هایی برای کارکرد ایمن در آن پیش بینی نمایید، چه در بویلرهای فشار قوی یا ضعیف. بخار در هر فشار و دمایی خطرناک و حتی کشنده است.

آیا الزامی برای نصب شیر یکطرفه وجود دارد؟

از نظر کد، الزامی برای نصب شیر یک طرفه وجود ندارد و فقط برای واحدهای چند بویلری پیشنهاد می شود. این شیرها فقط بهره برداری چنین واحدهایی را برای اپراتور آسان ترمی کنند. دلیل کم رنگ دیگر، جلوگیری آن ها از تغییرات دمایی بالا در بویلر و پر شدن آن (با جمع شدن کندانسیت در بویلر سرد) است که می توانند باعث خرابی زودرس شوند.

چون شیر یک طرفه مثل ترکیبی از شیر سوپاپی و شیر تنظیم عمل می کند اپراتورها آن را به چشم شیر اصلی خودکار در یک بویلر راکد می بینند که با شروع به تولید بخار توسط بویلر به طور خودکار باز می شود.

با وجود شیر یک طرفه، اپراتور فقط باید برای ایزوله کردن آن در بازرسی های سالانه به بالای بویلر برود. لازم است از شیر تخلیه جریان آزاد و برای تخلیه کندانسیت از لوله های بین دو شیر جداکننده استفاده شود تا از ریزش کندانسیت از لوله با اولین جریان بخار جلوگیری گردد.

در بویلر های فشار قوی و ضغیف شیر یکطرفه به چه صورت هست؟

دیسک موجود در شیر یک طرفه سنگین است و عبور از آن ۲-۱۰psig افت فشار ایجاد خواهد کرد. چون بویلرهای فشار ضعیف در فشار ۱۰psig کار میکنند شاید هیچ بخاری از شیر رد نشود ولی میتوان از شیرهای یک طرفه ضعیف تر استفاده کرد.

اگر از شیر یک طرفه برای جلوگیری از ورود بخار و تقطیر آن در بویلر راکد استفاده میکنید سیت آن باید نرم باشد. همیشه یک شیر دیگر هم برای شکستن خلاء در شاخه هایی از ونت قرار دهید تا خلاء به بویلر آسیب نزند.

وقتی هیچ شیر یک طرفه ای روی لوله های بخار ندارید، شیرها باید با هربار روشن/خاموش کردن بویلر چرخانده شوند بنابراین باید کاملا در دسترس باشند. کارکرد شیرهای بخار با بویلر و مخصوصا بار، زمان بندی می شود بنابراین باید دسترسی به آنها سریع باشد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
معماری لاندری هتل باید چگونه باشد؟

شیرها، آب تغذیه 

در بویلرهای فشار ضعیف وجود شیر مسدود کننده روی خط آب تغذیه الزامی است اما خود  لوله توسط کد کنترل نمی شود. کد، الزامات خاصی برای لوله کشی بویلر فشار قوی دارد که وجود شیر یک طرفه هم در آن الزامی است.

این آرایش به این معنی است که شیر بای پس و شیر جداکننده بضرای شیر کنترل آب تغذیه داخل در محدودیت لوله های خارجی قرار دارند.

شیر اصلی به منظور جدا کردن بویلر بخار  از تامین آب تغذیه و مخصوصا جدا کردن سیستم آب تغذیه از فشار بویلر نصب می شود. شیر یک طرفه هم برای جلوگیری از تخلیه آب از بویلر در صورت وجود اشکال در صورت خرابی در تامین آب تغذیه و مهمتر از آن جلوگیری از نشت آب بویلر به بیرون و انفجار بخار در صورت وجود خرابی در لوله ها می باشد.

برخلاف این شیرها هیچ قانونی در مورد تخلیه جریان آزاد که بین دو شیر در خط تغذیه فشار بالا نصب می شود وجود ندارد ولی به نظر من باید به همان دلایل باشد.

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۱ میانگین: ۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید