لول کنترل؛ قطع کن سطح پایین و سطح بالا بویلر

4638 بازدید

۱۳۹۸-۱۲-۰۵

قطع کن سطح پایین آب

قطع کن سطح پایین آب

درجه آب چیست؟

درجه آب معمولا روی برج آب نصب میشود و امکان ایزوله کردن آن توسط شیرهای اصلی خاصی وجود دارد. شیرها طوری طراحی شده اند تا در ۴/۱ دور بسته شوند و مجهز به دسته T شکل هستند که با کشیدن زنجیر آویزان از آن بسته میشوند. هدف این نوع آرایش امکان بستن آن ها توسط اپراتور وقتی درجه آب شکسته شده باشد.

اشکال مختلف درجه آب

درجه آب اشکال مختلفی دارد اما عملکرد همگی یکسان است. آب درون شیشه معمولا بسیار شفاف است چون کلا آب مقطر است. بخار دایما در برج، لوله ها و درجه آب تقطیر شده و سپس به ته برج تخلیه شده و از طریق لوله های رابط به بویلر برمیگردد.

گاهی وقتی سطح آب در نوسان است آب بویلر در برج وارد و خارج شده و با کندانسیت مخلوط میشود که هر رنگی در آب بویلر در کف شیشه ظاهر میشود.

روش های تشخیص مرز آب و بخار

از آنجایی که بخار و آب هردو شفاف هستند تعیین دقیق سطح واقعی آب در برخی درجه آب ها دشوار است. رایج ترین نوع، لوله شیشه ای ساده که in20-12 ارتفاع دارد و در یک طرف آن مقداری رنگ ریخته شده است.

رنگ، خط قرمزی در کنار لوله به وجود می آورد و آن حداقل مقداری است که باید باشد.من در واحدهایی بوده ام که به خاطر مقداری صرفه جویی به جای گیج دارای خط قرمز، گیج معمولی خریده بودند. درواحد دیگر به خاطر تصمیم اشتباه اپراتورها در مورد سطح آب، یک بویلر تعویض شده بود.

در گیج بدون خط، کاملا پر یا خالی بودن آن را نمیتوان تشخیص داد. خط قرمز در بخار و آب، انعکاس نور ایجاد میکند که خواندن آن راحت تر میشود. وقتی سطح در بین محدوده ها قرار دارد و شما در سمت مخالف خط قرمز می ایستید، خط باریک قرمز را روی سطح آب میبینید.

چه زمانی به جای شیشه آبنما از لول گیج استفاده میکنیم؟

شیشه های لوله ای تحمل فشار بیش از ۱۵۰psig را ندارند بنابراین بویلرهای با فشار بالاتر باید از انواع دیگری بنام لول گیج استفاده میکنند. درجه آبهای شب نما دارای چهارچوب فولادی سنگین با خط شیار برای ایجاد جدایی بین ارتباط آب و بخار است و شیشه خاصی به یک طرف پیچ شده است. شیشه، ضخیم و باریک است تا تنش ناشی از اختلاف فشار بین آب و هوا را حذف کند.

یک شیشه لوله ای از داخل بیشتر منبسط میشود چون داغ است و سطح بیرونی سردتر شیشه از این انبساط جلوگیری میکند که حاصل آن تنشی است که نهایتا باعث ترک خواهد شد. چون شیشه شب نما باریک است تنش حداقل میشود.

قاب فولادی توسط واشر آب بندی میشود و شیشه توسط گیره به واشر فشرده میشود. شکاف های ایجاد شده در شیشه که ظاهر دندانه اره ای ایجاد میکند از قانون انکسار(تجزیه نور) برای نشان دادن تفاوت بین آب و بخار استفاده میکند. بنابراین بخشی از شیشه که آب دارد تاریکتر به نظر میرسد.

جهت فشار بالا تر از ۲۵۰psig چه چیزی استفاده شود؟

اگر فشار بیش از ۲۵۰psig شود، شیشه نمیتواند گرمای بخار را تحمل کند پس یک شیشه مسطح با صفحه میکا باید بین واشر و شیشه نصب گردد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
درباره شیر اطمینان دیگ بخار بیشتر بدانید!

با افزیش فشار، مشکلات اختلاف انبساط، از استفاده تمام طول شیشه جلوگیری میکند بنابراین درجه آب به چندین شیشه گرد مسطح کوچک تبدیل میشود که روی همدیگر روی یک قاب فولادی قرار میگیرند.

آن ها سطوحی بین هر شیشه دارند که سطح در آن نامریی است. برای دادن امکان بروز تمایز آب و بخار، درجه آب با یک شیشه گرد مسطح دیگر جفت میشود. نور در لنزهای سبز و قرمز و درجه آب میدرخشد. انکسار در این مورد تعیین میکند کدام رنگ را ببیند. قرمز، اگر شیشه حاوی بخار و سبز، اگر (شیشه) حاوی آب باشد.

مشکلی که درجه آب ها دارند نشتی مکرر پکینگ است. بخش پمپ را بخوانید تا مقداری راهنمایی در مورد نصب پکینگ نشتی نداشته باشید. پیشرفت دیگر فن آوری نوارهای گرافیتی است ک میتواند در حول شیشه به عنوان واشر پکینگ قرار گیرد و کارایی بسیار بالایی دارد.

وظیفه قطع کن سطح پایین آب

قطع کن سطح پایین آب اصلی ترین وسیله محافظت بویلر در زمانی است است که سطح آب خیلی پایین است. قطع کن باید طوری نصب شود که موقعیت آن نسبت به بویلر ثابت باشد و انبساط حرارتی، موقعیت آن را نسبت به سطح پایین آب تغییر ندهد.

قطع کن سطح پایین آب را چگونه تنظیم کنیم؟

نقطه کاری شیر روی آن حک میشود. همیشه سطح را از آن مقداری که سازنده توصیه کرده است بالاتر در نظر بگیرید تا امکان برخورد با مشکل به حداقل برسد. اگر هیچ اشاره ای نیست و به آن در دستورالعمل ها اشاره نشده است، کف درجه آب جای خوبی برای تنظیم کردن آن است.

از آنجایی که نصب قطع کن های بویلرهای یکسان را در سطوح مختلف مشاهده کرده ام(به علت عدم توجه پیمانکار به توصیه سازنده) و سطح آن توسط پرسنل نگه داری پایین تر آورده شده است باید توجه بیشتری به چنین مواردی داشته باشید. هر قطع کنی که پایین تر از کف درجه آب نصب میشود به طور بالقوه مشکل دارد.

 نصب قطع کن ها در بویلر

هر بویلری باید دوقطع کن سطح پایین داشته باشد که باید به طور مستقل از هم نصب شوند. در این صورت اگر یکی از آنها هم مسدود شود، دیگری آماده به کار است. اکثر آنها با یک رابط بخار نصب میشوند چون امکان مسدود شدن آنها کمتر است.

اگر شیری بین قطع کن و بویلر قرار دارد باید از نوعی باشد که مجرای آن کاملا باز شود تا امکان مسدود شدن آن به حداقل برسد و نیز باید از نوع ۴/۱ دور باشند تا باز و بسته بودنشان با نگاه مشخص شود.

شیر تخلیه قطع کن ها باید از نوع سوپاپی باشد. شیرهای دروازه ای و شیرهای ۴/۱ دوری مسیر را گلویی نمیکند تا اپراتور به آرامی سطح آب را کاهش دهد. قطع کن باید طوری نصب شود که تخلیه آن وارد بویلر شود.

نصب قطع کن آب در بویلر های بزرگ نا متقارن است…

اگر قطع کن های شما در جلو و عقب بویلر قرار دارند اگر در یک سطح قرار نداشته باشند تعجب نکنید. چون آتش در جلوی بویلر متمرکز میشود، شیبی در سطح آب بویلر از جلو تا عقب غیر عادی نیست.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
احتراق، سوخت و مشعل

بسته به توزیع دود و آرایش لوله، سطح در عقب لوله بویلر ممکن است بالاتر یا پایین تر از جلوی آن باشد و بویلرهایی وجود دارند که سطح عقب آنها وابست به جلو با تغییر بار جابجا میشود. قطع کن های شناور مستلزم آب بندی، بخشی که میله شناور را به سوییچ های الکتریکی مربوط میکند تا از نشت بخار یا آب به آن قسمت جلوگیری کند، دارای کنتاکت های الکتریکی اند.

آب بندی با روش دم

رایج ترین روش آب بندی استفاده از دم است که اجازه میدهد شفت شناور حرکت را به سوییچ انتقال دهد. دم آب بندی آبی یا بخاری به وجود می آورد که اجازه حرکت میدهد.

آب بندی با روش کوپلینگ مغناطیسی

روش دیگر استفاده از کوپلینگ مغناطیسی است که آهن ربای متصل به شفت شناور با آهن رباهای خارجی متصل به سوییچ ها دنبال میشود. آن ها در محیط های خیلی تمیز، خوب کار میکنند. روش دیگر انتقال حرکت شناور توسط شفت متقاطع است که در این روش نشتی زیاد است.

اهمیت تست در قطع کن های آب

هرکدام از آنها ممکن است در صورتی که توسط تست نامناسب یا سطح آب پرنوسان ترک بردارد (که نتیجه آن پر شدن شناور و فرو رفتن آن است)، در این حالت بویلر باید تریپ بخورد. مشکلات چنین شرایطی پوشیده شدن دم با رسوب است که نمیتواند تا سطح قطع پایین برود و نگه دارنده های سوییچ های مغناطیسی به پایین میلغزند. علت آوردن قطع کن پس از برج در لیست به خاطر اهمیت کنترل درجه آب توسط اپراتور و قابل اطمینان تر بودن آن است.

اگر قابلیت اطمینان قطع کن ها به اندازه ای که ما میخواهیم بود حداقل ۳۰% از حوادث بویلر کاسته میشد. تست آن ها را فراموش نکنید.

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید