دیگ روغن داغ

دیگ روغن داغ (Hot oil boiler) یا هیتر روغن داغ (thermal oil boiler) دستگاهی است که حرارت را از سیالی به سیال دیگر انتقال می‎دهد. از مزیت‎های کار با این دستگاه دستیابی به دمای بالا در فشار کار پایین می‎باشد؛ همچنین در این بویلر به دلیل افزایش سطح انتقال حرارت، استفاده بیشتر از انرژی و کاهش مصرف سوخت امکان پذیر است.

آب و بخار به طور معمول به عنوان حامل گرما در سیستم‎های گرمایشی استفاده می‎شوند. اما در دمای بالا، به یک عامل فشار بالا نیاز داریم. در دیگ‎های روغنداغ، از یک روغن مخصوص به جای آب و بخار استفاده می‎شود و این به این معنی است که می‎توان به درجه حرارت عامل تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد در فشار اتمسفر دست پیدا کرد.

استفاده از دیگ روغن داغ دارای محدودیت‎های تعیین دما به دلیل خطرات ناشی از آتش‎سوزی و انفجار گازهای ایجاد شده روغن و استهلاک بیشتر سیستم می‎باشد. در این دستگاه انتقال حرارت در سه پاس حرارتی صورت می‎پذیرد و حرارت به صورت یکنواخت به روغن داغ حرارتی در حال گردش انتقال می یابد.

لازم به ذکر است که هرگونه حرکت غیر یکنواخت و یا توقف حرکت روغن باعث افزایش دمای روغن و به دنبال آن باعث اکسیداسیون روغن و تشکیل لجن و اسیدی شدن روغن می‎شود و سیستم را در مدت زمان کوتاهی از کار خواهد انداخت.

دیگ روغن داغ متناسب با ظرفیت و مشخصات طراحی به دو صورت افقی و عمودی تولید می‎گردد که هریک دارای مزایای منحصر به فردی می‎باشند و در طیف گسترده‎ای از فرآیندهای تولید گرما در کارخانه‎های صنعتی مورد استفاده قرار می‎گیرد. از جمله موارد کاربرد دیگ روغن داغ در صنایع نساجی، صنایع شیمیایی، صنایع چوب، صنایع کاغذ سازی، صنایع غذایی، صنایع ترکیبی، صنایع قیر و… می‎اشد.

تجهیزات مکانیکی دیگ روغن داغ

تجهیزات مکانیکی دیگ روغن داغ در حالت کلی و بدون در نظر گرفتن شرایط فنی مورد نیاز صنعت خاص عبارت است از:

 1. شیرآلات و تجهیزات مورد نیاز
 2. پمپ سیرکولاتور مخصوص
 3. پمپ تغذیه خط روغن
 4. منبع ذخیره روغن
 5. مدار فرمان کنترل
 6. کنترل کننده ها
 7. منبع انبساط

مزایای استفاده از دیگ روغن داغ

 1. صرفه‎جویی در مصرف سوخت در مقایسه با دیگ بخار؛ دیگ روغنداغ یک سیستم سیال حرارتی متشکل از یک مدار بسته با حداقل نشت انرژی می‎باشد و حداقل ۹۰ درصد از سوخت در فرآیند گرمایش استفاده می‎شود.
 2. دیگ‎های روغن داغ نیاز به آب و بخار ندارند در نتیجه مشکلات معمول مربوط به دیگ بخار مانند نشت، خوردگی و تصفیه آب را برطرف می‎کنند.
 3. نیاز کمی به نگهداری دارند.
 4. جرم حرارتی کم
 5. بازدهی بالا
 6. فشردگی
دیگ روغن داغ آکرو پارس

دیگ روغن داغ آکرو پارس

ظرفیت‎های دیگ روغن داغ آکروپارس

ظرفیت‎های دیگ روغنداغ آکروپارس به شرح به زیر می‎باشد:

دیگ روغنداغ ۲۵۰۰۰۰ کیلوکالری

دیگ روغنداغ ۶۰۰۰۰۰ کیلوکالری

دیگ روغنداغ ۸۰۰۰۰۰ کیلوکالری

دیگ روغنداغ ۱۰۰۰۰۰۰ کیلوکالری

دیگ روغنداغ ۱۲۰۰۰۰۰ کیلوکالری

دیگ روغنداغ ۱۵۰۰۰۰۰ کیلوکالری

دیگ روغنداغ ۲۰۰۰۰۰۰ کیلوکالری

راهنمای خرید دیگ روغن داغ

دستگاه دیگ روغن داغ در مدل‎ها و ظرفیت‎های متنوع در بسیاری از شرکت‎ها تولید می‎گردد. تفاوت بسیاری در کیفیت قطعات ارائه شده برای ساخت این دستگاه در بازار وجود دارد؛ هریک از قطعات استفاده شده برای ساخت دیگ روغن داغ تأثیر بسزایی در ایمنی دستگاه دارند و وجود اشکال در هریک از قطعات و یا مراحل تولید و بهره‎برداری، افرادی که از دستگاه استفاده می‎کنند را با خطرات جدی جانی و مالی روبرو می‎کند.

در نتیجه بسیار مهم است که قبل از خرید محصول اطلاعات کاملی از ویژگی‎های یک دستگاه دیگ روغنداغ با کیفیت و مناسب و همچنین شرکت تولید کننده مورد اطمینان داشته باشیم تا بتوانیم از به وجود آمدن هرگونه مشکل در آینده جلوگیری به عمل آوریم.

ما مقاله‎ای در خصوص هر آنچه که باید برای خرید دیگ روغن داغ بدانید آماده کرده‎ایم که می‎تواند راهنمای مناسبی برای یک انتخاب درست و مطمئن باشد. مقاله راهنمای خرید دیگ روغن داغ استاندارد را مطالعه نمایید.

[تعداد: ۱۳   میانگین: ۴.۵/۵]