بررسی کمپرسور در واحد بویلر

4661 بازدید

۱۳۹۹-۰۱-۲۰

کمپرسورها

کمپرسورها برای متراکم کردن سیالات تراکم پذیر مثل هوا یا گازها به کار می روند. مایعات هم می توانند به مقدار خیلی جزئی متراکم شوند اما اگر بخواهید توسط کمپرسور مایع را متراکم کنید دستگاه از بین خواهد رفت.

کمپرسور دیگ بخار

کمپرسور دیگ بخار

عمل تراکم در کمپرسورها

عمل تراکم به معنی چپاندن جرم بیشتری از سیال به حجم معین است. یک مثال ساده راندن سیال به درون ظرف است. چون سیال از ظرف خارج نمیشود و پیوسته آن را اضافه میکنیم باید در جایی که سیال قبلی گرفته سهیم شوند و با مرور زمان سیال داخل آن فشرده تر شده و ظرف مقدار بیش تری را در خود جای دهد.

وقتی کلمه سیال را استفاده می کنم به کاربرد آن دقت کنید چون مایع هم سیال است اما نه قابل تراکم. در اکثر موارد مقداری سیال با وجود ادامه تراکم از ظرف خارج می شود اما لازم نیست حتما این دو جریان مطابق باشند.

مکانیزم استارت-استاپ در کمپرسورها

یک کمپرسور ممکن است برای پر کردن مخزن ۵ دقیقه کارکند که این مقدار مصرف نیم ساعت یا بیش تر را تامین کند. این دلیل روشن و خاموش شدن کمپرسورها است. سیالی که تحت فشار ذخیره شده تا جریان لازم برای سیستم فراهم کند که هرچه استفاده می شود مقدار آن را در مخزن ذخیره کم تر می شود و با افت آن به مقدار مشخصی کمپرسور مجددا شروع به کار می کند.

عمل کرد کمپرسور با سیال آب

از آنجایی که ما مولکول های هوا را در فضاهای تنگ تر جا می دهیم، بخار آب موجود در آن تحت فشار زیادی قرار گرفته و چگالیده می شود تا به آب تبدیل گردد. چون کمپرسور روی آب کارآیی پایین تری دارند باید آن را دفع کنیم. علت دیگر دفع آب خورنده بودن ترکیب آب وهوا است. آب ممکن است در نقاط پست سیستم خصوصا نواحی سردتر تجمع بیش تری داشته باشد.

مثال کمپرسورکولر

برخلاف تصور برخی ها کولر در کمپرسور برای کندانسه کردن آب نیست. تا زمانی که به صورت بخار بماند درست مثل هوا عمل می کند و آسیب چشمگیری نخواهد زد. کولرها به این خاطر استفاده می شوند که عمل متراکم کردن چندان بهینه نیست. مقداری از انرژی داده شده صرف متراکم کردن سیال میشود.

راندمان پایین کمپرسور باید مربوط به گرم شدن سیال است و چون جرم آن کم است افزایش دما خیلی شدید خواهد بود.

چک کردن سلامت کمپرسور

از آنجا که متوجه شدید که تولید گرما در کمپرسور یک فاکتور نامطلوب است باید بدانید این یک شاخص خوب برای سنجش سلامت سیستم کمپرسور شما است. دما با بار تغییر می کند بنابراین باید دما را با مقدار دیگر در بار مشابه گذاشته ارتباط دهید تا متوجه وجود مشکل بشوید. ابهامات زیادی در رابطه با کاربردهای کمپرسور وجود دارد که نباید شما را گیج کند.

خطر متراکم کردن هر سیالی

ازخطرات مرتبط با هر سیالی که آن را متراکم می کنید مطلع شوید. البته بهترین کار خواندن دستورالعمل سازنده است. فقط به خاطر اینکه سیال اشتعال زا است یا خطرناک، نمی توان آن را کنار گذاشت و باید با آموزش مناسب و رفتار صحیح آن را اداره کرد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
بهره برداری نرمال بویلر

خطر تراکم گاز در کمپرسور

معمولا از کمپرسورهای گازی برای افزایش فشار به منظور مصرف در بویلرها استفاده می شود. باید بدانید که گاز به تنهایی نمی تواند آتش بگیرد و نگرانی شما باید برای نشت آن باشد که با هوا ترکیب شده و مخلوط قابل اشتعال می سازد.

کارکرد بی بار در کمپرسورها

یک مشخصه منحصر به فرد کمپرسورها که در سایر ستگاه ها دیده نمی شود کارکرد بی بار آن است. اینکار شامل بای پس کردن، باز گذاشتن شیرها و سایر روش ها است که از عمل تراکم جلوگیری می کنند، بدون نیاز به خاموش کردن کمپرسور.

فرایند بی بار کردن کمپرسور

این عمل کارایی ندارد چون قطعات کمپرسور بدون اینکه کارمفید انجام دهند فقط حرکت می کنند اما با این کار عملیات استارت و استاپ که دستگاه را مستهلک می کنند حذف می شوند. حتی در برخی از تجهیزات این حالت مرحله ای است و یک بخش کمپرسور در حال کار است.

در حال که بخش های دیگر بی بار شده اند. هدف اصلی بی بار کردن ربطی به ادامه کار کمپرسور ندارد و امکان می دهد محرک، کمپرسور را قبل از شروع تراکم به سرعت لازم برسند. حتی کمپرسورهای کوچک هم این ویژگی را دارند.

کمپرسور در هر واحد بویلری هست؟

تقریبا در هر واحد بویلری یک کمپرسور رفت و برگشتی برای تامین هوای مورد نیاز کنترل ها و عملگرها وجود دارد. بیش از چند سال نیست که کنترل های میکروپروسسوری و عملگراهای الکتریکی توسعه یافته و جایگزین انواع پنوماتیکی شده اند.

جایگزین کردن کنترل های پنوماتیکی با انواع میکروپروسسوری در برخی واحدها جلوی تلفات زیادی را گرفته ولی همچنان راهی طولانی در پیش است. یک اپراتور عاقل از فرصت ها  برای صرفه جویی در هزینه ها با تعمیر نشتی ها و جلوگیری از مصرف زاید هوای فشرده استفاده می کند. تلفات چیزی حدود ۶۰-۸۰% مصرف هوای فشرده را به خود اختصاص می دهد.

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید