تاریخچه ایجاد استاندارد CE

7163 بازدید

۱۳۹۷-۰۷-۰۷

تاریخچه استاندارد CE:

تاریخچه استاندارد  CE به حدود ۴۰ الی ۵۰ سال پیش بر می‎گردد، زمانی که اتحادیه اروپا شکل می‎گرفت وزرای اقتصادی اروپا به این فکر افتادند که پایه های اتحادیه اروپا را محکم و قدرتمند کنند و در همین راستا عوامل متعددی وجود داشت از جمله اینکه که استانداردها در اروپا بسیار متفاوت بودند.

یعنی انگلستان، فرانسه، آلمان، سوئد، نروژ و سایر کشورها هر کدام با استانداردهای خودشان کار می‎کردند و برای آن که بتوانند از لحاظ اقتصادی قدرتمند باشند باید یک یکنواختی در نگرش ایجاد می‎کردند و بر این اساس رویکردی به نام New approach به معنی یک نگاه جدید و یک نگرش جدید شکل گرفت.

در نگرش جدید هدف ایجاد یکنواختی در قوانین بود و از این جهت موسسه ای را پایه گذاری کردند که بتوانند یک یکنواختی در استاندرادها ایجاد کنند موسساتی به نام های Cen و Cen Elect.

استاندارد CE

استاندارد CE

استاندارد Cen و استاندارد Cen Elect

که به ترتیب برای محصولات غیر برقی و محصولات برقی می باشد و این موسسات ماموریت یافتند که قوانین استانداردها را در اروپا هماهنگ کنند و با توجه به استانداردهای موجود استانداردهایی را تدوین کردند که مورد قبول همه کشورها باشد و پیشوند این استانداردها EN می باشد و به این استانداردها به اصطلاح HARMONIZED STANDARD (استانداردهای هماهنگ اتحادیه اروپا) گفته می‎شود و پس از آن یک مبحثی به وجود آمد به نام Freedom Movement به معنی گردش آزادانه کالا و خدمات.

در استاندارد های هماهنگ نکات فنی،کیفی و ایمنی مطرح شده است. در برخی موارد نیز استانداردهای ISO و IEC را به عنوان استاندراد مبنای استانداردهایEN قبول کردند و بدین شکل کشورهای اروپا از لحاظ فنی به توافق رسیدند و برای ابعاد دیگر کسب و کار مجموعه قوانین دیگری را تدوین نمودند که اسم این مجموعه قوانین را Directive گذاشتند. Directive مجموعه قوانینی است که برای هر حوزه از محصولات تدوین شده و قابل استفاده است.

به طور مثال حوزه تجهیزات پزشکی Directive به شماره ۹۳/۴۲/EEC را دارد. در این دایرکتیو مجموعه ای از قوانین به صورت کلان و کلی در مورد تجهیزات پزشکی مشخص شده است و شما برای آنکه بتوانید محصول تجهیزات پزشکی را در اتحادیه اروپا وارد کنید یا گردش دهید یا تولید کنید یا در اتحادیه اروپا مصرف کنید یا خدمات پس از فروش بدهید باید این مجموعه قوانین را رعایت بکنید. این Directive ها به مرور زمان شکل گرفتند.

شماره ای که در ابتدای آن دایرکتیو آمده است سال انتشار و یا آخرین ویرایش آن دایرکتیو است و هر روز قوانینی جدید در این حوزه منتشر می شود. بعنوان مثال لوازم ساختمانی یا Construction Products که با این کد دایرکتیو شناسائی می شود ۸۹/۱۰۶/EEC

اعتماد در تجارت با استاندارد های جهانی

زمانی که شما تاریخ تجارت را بررسی می نمایید، شالوده تجارت یک پایه اساسی به نام اعتماد داشته است. به این معنی که جدا از فصل اول که نیاز و تقاضا می باشد پایه تجارت بین افراد اعتماد است. در خیلی خیلی از گذشته ها کشتی حامل بارهای مختلف در سواحل مختلف پهلو می گرفتند و کالاهایی را که در کشتی داشتند در آنجا خالی می کردند و به کشتی بر می گشتند و بومی های آن مناطق کالاها را نگاه می کردند و کالاهای مورد نیاز خود را برمی داشتند و معادل آن کالای دیگر می گذاشتند و افراد کشتی کالاهای جایگزین را بر می داشتند و این شکل اولیه تجارت بوده است و پایه آنم کاملا بر اساس اعتماد بوده است. امروزه نیز در دنیا پایه اول تجارت اعتماد است.

پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
قدیمی‌ترین خشکشویی تهران

فرض کنید یک تولید کننده در آرژانتین است و شما به محصولات آن نیاز دارید، تا زمانی که اعتماد شما جلب نشود شما خرید را انجام نمی دهید. در گذشته اعتماد از طریق دیدارها به دست می آمده است اما امروزه زمان و بودجه اجازه نمی دهد همه به صورت بصری همه موارد را مشاهده کنند به همین دلیل به سیستمی جایگزین نیاز است تا جایگزین آن ارتباط انسان به انسان شود و نیاز به مستندات،ابزارها و سیستم هایی است که زبان مشترک همه است تا با استناد به آنها بتوان به یکدیگر اعتماد کرد. به طور مثال گواهینامه های ISO و گواهینامه CE زبان مشترکی است که اعتماد را به وجود آورد.

اتحادیه اروپا می خواهد به کالایی که وارد می شود اعتماد کند، یکی از راههای آن که به آن Old Approach گفته می شود این بود که کالا را می بردند و تحت آزمایشاتی قرار می دادند و اگر محصولات وکالاها مشکلی نداشت اجازه داشت که وارد اروپا شود اما متوجه شدند که Old Approach به دلیل حجم بالای کالاها و زمان انتظار طولانی برای جواب ازمایش روش مناسبی نیست و هنوز این نگرش برای برخی وجود دارد که محصول باید برود در اروپا تست شود اما این رویکرد گذشته بوده است. و از سال ۱۹۸۳ تقریبا New Approach جای پای خود را محکم کرد و همه به این سمت حرکت کردند و پس از آن موسساتی به نام موسسات Notify Body مامور شدند که ببینند سازمان ها آن قوانین مربوط به استانداردهای هماهنگ را انجام داده اند یا خیر .

پس از آنکه Notify Body تایید خود را مبنی بر اجرای استانداردهای هماهنگ و دایرکتیو انجام دهد، به سازمان گواهینامه ای داده می شود به نام گواهینامه تطابق با دایرکتیو .

سازمان ها باید طراحی و مسائل فنی محصولش را با این استانداردها و قوانین مطابقت بدهند و گزارش های سازگاری با این موارد را در قالب Technical File تهیه نماید و Notify Body باید این موارد را کنترل کند و Notify Body باید به همراه هر تیم ممیزی یک نفر متخصص استانداردهای تخصصی آن محصول را با خود به همراه داشته باشد

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید