روش های متفاوت برای تمیز نگاهداشتن اتومبیل

2368 بازدید

۱۳۹۶-۰۶-۱۴

مردم بیشتر از اینکه در منزل حضور داشته باشند وقت خود را به عناوین مختلف در اتومبیل خود می‎گذرانند؛ بنابراین نتیجه می‎گیریم بیشتر وقت ما در قرن موجود در داخل آهن پاره‎هایی به نام خودرو یا اتومبیل تلف می‎شود و به جرأت می‎توان گفت که اتومبیل ما منزل دوم ما محسوب می‎شود در نتیجه تمیز نگاهداشتن اتومبیل امری ضروری محسوب می‎گردد.

روشهای شستشوی اتومبیل

روشهای شستشوی اتومبیل

راهکارها و روشهای تمیز نگاهداشتن اتومبیل

بهترین روش برای شستن ماشین

شستن ماشین کاری مفرح و دوست داشتنی است. ماشین دشمنان بسیاری دارد، برخی از آنها قابل مشاهده و برخی دیگر نیستند. از فضله پرندگان و حشره‎های مرده گرفته تا شیره گیاهان و آلودگی‎های موجود در هوا همه مواردی هستند که به رنگ و پرداخت نهایی ماشین آسیب می‎رسانند.

حتی گل و کثیفی‎های جاده نیز می‎توانند به ماشین ما آسیب برسانند . آسان‎ترین و کم هزینه‎ترین روش برای سالم نگه داشتن ماشین در طول سال‎ها، شستشوی آن است، البته شستشو به روش درست. برای اینکه مانند حرفه‎ای‎ها ماشین خود را بشویید اولین مسئله بردن اتومبیل به کارواش، که یکی از راحت‎ترین و ساده‎ترین راه‎ها برای تمیز کردن آن است.

کافی است دست به جیب شویم قبض بگیریم و نیم ساعتی منتظر بمانیم … بعد از نیم ساعت ماشینی براق و درخشان تحویل می‎گیریم و حداقل دو هفته ای از تمیزی آن لذت می بریم اما این لذت خوشایند همیشگی نیست. کافی است هوا کمی تغییر کند تا صبح روز بعد از کارواش، اتومبیلی پر از لک داشته باشیم و آن درخشندگی از دست برود.

بنابراین بهترین روش برای تمیزی اتومبیل، شستشوی بدنه آن در روزهای تعطیل و بدون رفتن به کارواش است. شستشویی که اگر رازهای آن را بدانید، همیشه و همواره، ماشینی تمیز و درخشان خواهید داشت.

استفاده از نرم کننده مو

نرم کننده مو، تمیز کننده‎ای بی نظیر است. به جای شوینده‎های مخصوص، نرم کننده مو را مورد استفاده قرار دهید تا مدت‎های زیادی اتومبیل برق بزند و شما را از شستشوی مداوم اتومبیل خلاص کند.

استفاده از نوشابه های گازدار

بعد از باران، لاستیک ها و پوشش‎های اطراف شیشه‎های اتومبیل، کثیف و لکه‎دار می‎شوند. این لکه‎ها را با نوشابه بشویید. طرز کار بدین صورت است:

مقداری نوشابه روی دستمال بریزید و روی لاستیک‎ها بکشید، حواستان باشد که نوشابه روی بدنه ماشین نریزد چون رنگ آن را از بین می‎برد. نتیجه، بی نظیراست و لاستیک های حاشیه شیشه‎ها برق خواهند زد.

نکته: بیشتر کارشناسان شستشوی اتومبیل تأکید دارند از بالای اتومبیل شستشو را آغاز کنید و به پایین برسید تا هیچ‎گونه خراشی روی بدنه ایجاد نشود.

در ادامه مقاله به ذکر برخی نکات کاربردی دیگر برای تمیز نگاهداشتن اتومبیل می‎پردازیم.

  1. مخزن شیشه شور اتومبیل را با مخلوطی از الکل و مایع ظرفشویی پر کنید تا موقع باران شیشه‎ها گلی و لکه‎دار نشوند. ۴پیمانه الکل و ۲ قاشق چایخوری مایع ظرفشویی ترکیب ایده‎آلی است.
  2. چراغ های اتومبیل را با مایع شیشه شور بشویید تا وقتی در شب چراغ های ماشین را روشن می‎کنید، نوری شفاف از آن بتابد.
  3. شیشه‎های اتومبیل را با دستمال‎های مرطوب آرایشی تمیز کنید نتیجه بی نظیر می‎باشد و باور نکردنی است که به دست آوردن چنین پاکیزگی، آنقدر ساده باشد.
  4. پنبه‎هایی که این روزها برای پاک کردن آرایش در بازار موجود است یکی از بهترین وسایل تمیز کردن شیشه اتومبیل است.
  5. شما نمی توانید باران ناگهانی را پیش بینی کنید. یک چهارم پیمان آمونیاک خانگی را با یک لیتر آب مخلوط کنید و در یک بطری پلاستیکی بریزید و در اتومبیل نگه دارید. به محض بارش باران و لک شدن شیشه‎های ماشین محتوی این بطری را روی شیشه‎ها بریزید و با دستمال کاغذی پاک کنید.
  6. یک چهارم پیمانه جوش شیرین را با یک چهارم پیمانه مایع ظرفشویی در گالن یک لیتری بریزید و در مقدار مناسبی آب حل کنید؛ در گالن را ببندید. وقتی زمان شستشوی اتومبیل رسید گالن را خوب تکان دهید و به آن دو لیتر آب اضافه کنید. اتومبیلتان را با این محلول بشویید و از درخشندگی بدنه‎اش لذت ببرید.
  7. گاهی دوده‎ها، روغن‎های چرب که از رفت و آمد به پمپ بنزین و مکانیکی روی بدنه اتومبیل مانده لکه‎های چرب و پر زحمتی را بوجود می‎آورند. این لکه‎ها معمولاً خشک نمی‎شوند اما پاک کردن آنها با یک دستمال خشک هم راه حل خوبی نیست چون آثارشان باقی می‎ماند و به مرور رنگ بدنه را کدر می‎کنند. بنابراین بایک دستمال لکه را پاک کنید و بعد با آب و صابون آن را دقیق بشویید تا رنگ اتومبیل کدر نشود.
  8. اتومبیل را در روزهای گرم بشویید تا سریع خشک شود و لکه های آب روی بدنه‎اش نماند. کارشناسان توصیه می‎کنند زمانی که هنوز موتور ماشین داغ است شستشو را شروع کنید.

تذکر: اتومبیل را در مقابل تابش مستقیم آفتاب شستشو ندهید چون با توجه به گرمای بیش از حد بدنه خودرو قبل از اینکه آب آن خشک شود لکه‎های باقی مانده از قطرات آب روی بدنه خودرو نمایان می‎گردد.

کیسه های زباله مخصوص اتومبیلی در بازار وجود دارد که با نواری به دنده وصل می‎شوند. مهم‎ترین خاصیتشان این است که آشغال‎هارا در آنها می‎ریزید ظاهر اتومبیل با برگه های کاغذ‎، دستمال کاغذی و…. کثیف نمی‎شود.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه خود را ثبت نمایید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید