انواع دیگ بخار و تفاوت های آنها

12885 بازدید

۱۴۰۰-۰۹-۱۵

هدف اصلی انواع دیگ بخار تبدیل انرژی شیمیایی سوخت به انرژی حرارتی است که می‎تواند برای تولید بخار یا آب گرم مورد استفاده قرار بگیرد. در داخل محفظه احتراق دو مرحله بنیادی برای رسیدن به این هدف باید اتفاق بیوفتد.

در مرحله اول سوخت باید با اکسیژن کافی مخلوط شود و پس از آن گازهای گرم تولید شده توسط فرآیند احتراق باید پس از انتقال انرژی حرارتی به آب یا بخار تبدیل شوند. اجزای مختلف دیگ بخار باید توانایی لازم جهت ایجاد احتراق کارآمد و انتقال درست حرارت را داشته باشند. طراحی آنها به عواملی مانند نوع سوخت و روش انتخاب شده برای انتقال انرژی بستگی دارد.

انواع دیگ بخار و طبقه بندی آنها

روش های بسیاری برای طبقه بندی انواع دیگ بخار وجود دارد که در ادامه به شرح آن ها می‎پردازیم:

 1. بویلرها معمولاً به دو نوع واترتیوب و فایرتیوب تقسیم می‎شوند.
 2. بویلرها گاه بر اساس منابع گرمایش طبقه بندی می‎شوند؛ به عنوان مثال دیگ بخار کوره نفتی، گازی، زغال سنگی یا سوخت جامد.
 3. بویلرها می‎توانند بر اساس روش ساخت دسته بندی شوند.

دیگ‎های بخار فایرتیوب

یکی از انواع دیگ بخار ، دیگ بخار فایرتیوب می‎باشد. دیگ بخار فایرتیوب شامل یک سری لوله‎های مستقیم است که درون یک پوسته بیرونی پر از آب قرار گرفته‎اند. این لوله‎ها طراحی شده‎اند تا گازهای داغ حاصل از احتراق از طریق آنها جریان پیدا کند.

گازهای گرم حین حرکت خود به آبی که بیرون لوله‎ها در جریان است، حرارت انتقال می دهند. برای جلوگیری از نیاز به پوسته بیرونی ضخیم، دیگ‎های بخار فایرتیوب برای استفاده در فشار پایین تولید می‎شوند.

دیگ بخار فایرتیوب یا لوله آتشین

دیگ بخار فایرتیوب یا لوله آتشین

دیگ‎های بخار واترتیوب

دیگ‎های بخار واترتیوب به منظور به گردش در آوردن گازهای داغ در اطراف لوله‎های پر از آب طراحی شده‎اند.لوله‎ها بین یک هدر بالا به نام درام بخار و یک یا چند هدر پایین قرار گرفته‎اند. در مدل‎های قدیمی لوله‎ها مستقیم و یا دارای خم‎های ساده بودند و در مدل‎های جدیدتر دارای خم‎های پیچیده و متنوع می‎باشند

از آنجا که فشار در داخل لوله ها محدود است؛ دیگ‎های بخار واتر تیوب می‎توانند در اندازه‎های بزرگ ساخته شده و در برنامه‎های کاربردی با فشار بالا استفاده شوند. تقریباً هر سوخت جامد، مایع یا گاز طبیعی می‎تواند در تولید دیگ بخار واترتیوب استفاده شود.

دیگ بخار واترتیوب یا لوله آبی

دیگ بخار واترتیوب یا لوله آبی

تفاوت‎های دیگ بخار واترتیوب و فایرتیوب

 1. ساختار: در ساختار هر دو مدل تعدادی لوله و پوسته وجود دارد؛ در دیگ بخار واترتیوب در داخل لوله‎ها آب در جریان است در حالی که در دیگ بخار فایرتیوب در داخل لوله‎ها گازهای داغ جریان دارد.
 2. فشار بخار: محدوده فشار بخار  در دیگ فایرتیوب ۲۰ تا ۳۰ بار است ولی در دیگ واترتیوب فشار بخار لوله‎ها بسیار بیشتر است.
 3. خروجی واحد: خروجی واحد دیگ‎های بخار عمدتاً به محدودیت‎های طراحی بستگی دارد. خروجی واحد دیگ بخار فایرتیوب حدود ۲۰ مگاوات و دیگ بخار واتر تیوب نامحدود است.
 4. سوخت: در هر دو مدل هر نوع سوخت می‎تواند برای تولید حرارت استفاده شود. در دیگ بخار لوله آتشین عمدتاً از سوخت تجاری استفاده می‎شود و در دیگ بخار لوله آبی هر نوع سوختی را می‎توان مورد استفاده قرار داد.
 5. بهره‎وری: راندمان طبیعی دیگ بخار لوله آتشین حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد است، اما با استفاده از لوازم جانبی مختلف می توان آن را افزایش یا کاهش داد. کارایی دیگ بخار لوله آبی بیش از دیگ بخار لوله آتشین است و در محدوده ۸۵ تا ۹۰ در صد قرار دارد. کارایی دیگ بخار لوله آبی نیز می‎تواند با استفاده از لوازم جانبی مختلف افزایش یابد.
 6. کاربرد: دیگ بخار لوله آتشین معمولاً برای اهداف گرمایشی مورد استفاده قرار می‎گیرد؛ در حالی که دیگ بخار لوله آبی برای تأمین برق و حرارت استفاده می‎شود.
 7. الزامات بازرسی: دیگ بخار لوله آتشین نسبت به دیگ بخار لوله آبی به بازرسی منظم تری نیاز دارد.
 8. نصب: دیگ بخار لوله آتشین بسته بندی شده و آماده برای کار در محل کار است ولی دیگ بخار لوله آبی نیاز به مونتاژ و نصب دارد.
پیشنهاد میکنیم این مقاله رو از دست ندید
کاربرد دیگ بخار استخر

 

۱---->2---->3---->4---->5
[کل: ۱۹ میانگین: ۴.۲]

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه‌ها

خوشحال خواهیم شد که اولین دیدگاه را شما ارسال نمائید.

دیدگاه ها بسته است. نمی توانید دیدگاهی ثبت کنید.

برای دریافت آخرین خبرها و محصولات ما به کانال تلگرام ما بپیوندید